Следим това, което се случва в Сърбия с особено внимание, включително и вчерашните инциденти, посочи той. В момента не виждам никакви основания български граждани да се въздържат от пътувания в Сърбия, добави министърът на външните работи.

Калфин информира, че днес заместник-министърът на външните работи Любомир Кючуков е имал разговор с посланика на Сърбия у нас. Той добави, че има обща позиция на ЕС, която по-късно ще бъде огласена от председателството.

Има решение на Съвета за сигурност на ООН, не е допустимо упражняването на насилие по отношение на дипломатически мисии, посочи външният министър. Той отбеляза, че това е нарушение на Виенската конвенция, която предполага, че държавата домакин трябва да осигури нормално функциониране на дипломатическите мисии и на дипломатите в една страна.

Съжалявам, че вчера това се е случило, надявам се сръбските власти да взeмат достатъчно адекватни мерки в бъдеще това нещо да не се случва, допълни Ивайло Калфин.

В отговор на въпрос дали случващото се в Сърбия може да повлияе за ускоряване или за забавяне на българската позиция за Косово, Калфин каза, че България по-скоро наблюдава какво се случва в Косово и какви са действията на косовските институции по реализацията на обявените намерения.

Ще предложа решение за установяване на дипломатически отношения с Косово, ако декларираните намерения за спазване на основните принципи на плана "Ахтисаари", гарантиращи мултиетническо функциониране на обществото в Косово, залегнат в Конституцията и в основния пакет закони в Косово, съобщи още министърът на външните работи Ивайло Калфин в отговор на актуален въпрос в парламента относно българската позиция по отношение независимостта на Косово.

Мисля, че тази позиция е изключително ясна и няма нужда от обяснения, каза Калфин. През последните две години България положи огромни усилия да се постигне договорно споразумение между Белград и Прищина, посочи той. Изключително активна дейност имахме по отношение осъществяване на възможности за диалог, срещи, подпомагане на ангажиментите по заложените
принципи в плана "Ахтисаари", каза Калфин. За съжаление всички тези опити не доведоха до успех и до договорно решение, добави той.

Националните интереси при това положение се водят от два основни принципа, каза министър Калфин. Първият е средносрочната и дългосрочна стабилност на Балканите, коментира той.

За нас замразяването на косовския конфликт с всички напрежения около него не е приемливо, тъй като това обрича Балканите да останат дълго време извор на насилие и нестабилност, а това ще се отрази на всички съседни страни, каза министър Калфин. Вторият принцип е ЕС и международната общност да имат силен ангажимент към ставащото в Косово, доколкото съгласно Солунския дневен ред на ЕС всички страни на Западните Балкани без изключение имат перспективи за европейска интеграция, добави той.

Ние ще продължим през следващата седмица да следим какво се случва в Косово и да се опитваме да имаме достатъчно добър диалог с всички, каза Ивайло Калфин. Той заяви, че върху България няма оказван натиск от страна на други страни.

Това е решение, което взимаме ние, съобразено с нашите национални интереси, заяви Калфин. Всяка страна има различни поводи да вземе своето решение, ние сме в контакт и координираме позицията си със страните в региона и с ЕС, но всяка една страна взима независимо своето решение, заяви той.