Фондът за асистирана репродукция обжалва решението на Софийския административен съд за отпадане на забраната на жени навършили 43 години да правят опити за ин витро. До окончателното произнасяне на Върховния административен съд, забраната ще остане в сила.

Ива и Калина са две сестрички близначета, родени преди 3 години чрез ин витро от 52-годишна майка. И идват на бял свят, защото тогава в страната ни все още няма възрастово ограничение.

Въпреки, че забраната вече не засяга майка им Зоя, жената се чувства обидена от подобна забрана - все едно държавата иска да й каже, че след 43 години вече не става за майка.

„Защото има жени, които могат да родят спонтанно и да родят на 39, 50 години. Нашите прабаби това са го правили. Докато могат. И са се справяли”, твърди тя.

Признава, че всяка възрастна майка поема морална отговорност към децата дали ще успее да ги отгледа, но казва, че риск винаги има - дори за млади родители. Затова се възхищава на жената, осъдила Фонда за асистирана репродукция.

„Браво! Браво за смелостта! Да разбиеш статуквото в България е нещо страшно”, смята Зоя.

Ембриолозите обаче изтъкват, че в медицината възрастта винаги е от значение. След 43 години рискът от инфекции и странични ефекти за самата жена се увеличава в пъти. Понякога процедурата завършва със смърт. Освен това, качеството на яйцеклетки рязко се влошава - с него и възможността за успех.

Ако при жените до 30 години успешна бременност имат половината, при жените между 38 и 42 г . процентът се движи около 0 и 5 на сто. Неуспешните опити на възрастни жени според ембриолозите пречат на млади жени с реални шансове да станат майки.

„Което, лично аз, говоря от свое име, а и от името на много от колегите, граничи с експериментите върху хора. Това е някакво безумие от клинична или от, как да го кажа, изобщо смисъл да се прави това нещо. Все някакви ограничения трябва да има. Утре някоя пациентка ще оспори количеството ембриони, които са регламентирани да се поставят в матката”, коментира д-р Георги Николов, ембриолог.

По думите на специалистите трябва да се придържаме към примера на Франция, Белгия, Германия и Великобритания, където има пълно или частично възрастово ограничение.

Ако Върховният административен съд потвърди сегашното решение на Софийския административен съд, вероятно ще се наложи и Здравното министерство да направи промени в закона. Чак тогава жените ще могат да правят опити ин витро и след 43-годишна възраст.