„Сготвен съм”. Така определи положението си обвиняемия по дело за плащане на подкуп Тенчо Попов в „Тази сутрин”. Той нарече процеса срещу него бившия съдия Петър Сантиров и бившия министър на отбраната Николай Цонев парадоксален и скалъпен.  

По думите му основният свидетел следователят Петьо Петров, за когото се твърди, че е получил и подкупа, сам е потърсил контакт, за да достигне до Цонев. Връзката е трябвало да осъществят Сантиров и Попов: „Не знам по каква линия съм потърсен, просто да бъда интегриран с някаква цел”.

Следователят Петьо Петров прилагал тежък рекет и заплашвал

Тенчо Попов отишъл на първата среща, за да разбере за какво става въпрос. След като следователят си казал исканията, решил, че са несериозни. Поискал обаче нова среща, в която отправил заплахи към Цонев, ако не му бъдат осигурени парите.

„Това е един тежък рекет и Петьо Петров си поиска пари за себе си. В един момент явно нещо се е объркало спрямо него. Написал е докладна, че ние сме му поискали пари и така решава да ни натопи нас”, твърди Попов.

В заплахите си Петров изрично назовал и две имена, сред които това на заместник-главен прокурор и бившият секретар на финансовото ведомство се изплашил: „Ако е пратен името на заместник-главен прокурор да иска пари, аз какво да правя, на кого да се оплача?”

Тенчо Попов казва, че неслучайно е арестуван на 1 април 2010 година, тъй като преди това вътрешният министър в изявление е заявил, че ще отиде във ВСС, след като арестуват съдия и това се е случило.

„Държавата използва цялата репресия срещу мен – начина на арест, това дело зачерта целия ми живот, омерзен съм. Комисията „Кушлев” запорира цялото ми имущество, защото не сме имали доходи заради липсата на данъчни декларации, а тези декларации са представени”, твърди обвиняемият.

Докладът за АЕЦ „Белене”

Основно перо по случая с Тенчо Попов е докладът му, който обследва проектите АЕЦ „Белене” и хидровъзел „Цанков камък”. В него записаните неща изглеждат „ужасяващо”, заяви Тенчо Попов.

По думите му в процедурата руската страна се задължава да изкупи стария реактор по процедурата за новата сделка. Изпълнителят е избран и започва оценяването, което тръгва от 295 милиона евро. После пада на 205 милиона, след това на 165 милиона евро. Сделката се сключва за 135 милиона, а накрая се плащат 58 милиона евро, обясни бившият секретар на ведомството, който допълни, че това е станало по времето на министър Петър Димитров.

В допълнение е записано, че всички разходи са за продаващата страна – България, а те дори не са осчетоводени, допълни Попов. Всички тези данни, доказващи тежка корупция, той предоставил на премиера: „Познавам се с него, звъннах му по телефона и лично му занесох доклада. Той пред мен сложи резолюция до главния прокурор. Беше се хванал за главата”.

Скандалният арест на Тенчо Попов

Малко по-късно идва и скандалният арест на Тенчо Попов: „Мен ме заболя душата, а не главата след проверката на Инспектората, в която си измиха ръцете, като казаха, че не съм изпълнявал полицейско нареждане. Никой не каза, че е полиция. Има и друг запис със звук, там се чува какво казвам. Естествено, че не съм оказал съпротива. Никой не се легитимира и аз реших, че е нападение”, разказа той.

Попов обаче отказва да прави връзка между случилите се неща, но твърди, че истината рано или късно ще стане ясна, защото никой не е по-голям от нея: „Истината е, че ходя с вдигната глава, съвестта ми е чиста”.