Ние не сме се събрали да се харесваме – така земеделският министър Мирослав Найденов коментира в „Тази сутрин” реплика на своя финансов колега Симеон Дянков повече да работи и по-малко да говори. По думите му всеки върши своята работа, но е важно тази работа да бъде обяснявана на обществото.

„Всеки има право на мнение, оценките обаче може да дава само премиерът. Преди три седмици във вашия ефир той ми даде много добра оценка и в това отношение аз притеснение нямам”, допълни министърът.

Според него реплика се преекспонира, тъй като в пространното интервю на Дянков по темата има едно изречение, което е в минало време и се отнася за работата на Държавен фонд „Земеделие”.

„Ние с него наистина сме коментирали работата на фонда и той настояваше там да има промяна. Случи се тази промяна. По мое предложение на поста изпълнителен директор беше назначен неговият началник на кабинета, за да има по-тясно сътрудничество”, обясни Найденов.

Той допълни, че многократно министрите са получавали обратния призив от премиера да говорят и обясняват: „Аз винаги съм обяснявал теми, които са актуални. Не мисля, че се говори повече”.

Обвиненията на фермерите

По този повод Мирослав Найденов коментира въпроса с програмата за субсидиране за единица площ. Оказва се, че фермери получават санкции вместо пари след новото заснемане на земите за т.нар. слой „допустимост". Земеделските производители дори обвиниха ДФ „Земеделие” в корупция при избора кой да вземе субсидия.

Министърът обаче обори твърденият им като обясни, че работи интегрирана компютърна система под контрола на Европейската комисия, която разпределя средствата без човешка намеса.

Разликата в предишните години и сега е, че чрез въвеждането на европейския регламент при нерегламентираности в над 20% от заявената площ се отхвърля цялата.

Той обеща да разгледа лично случаите на недоволните фермери като сам направи справка в системата на земята, с която кандидатстват за субсидии.

Заловеното место с изтекъл срок на годност

След случая със заловените 7 тона съмнително месо в Свиленград Мирослав Найденов коментира, че може би е направен опит да бъде преработено. „Става въпрос за организиран канал за внос на храни с изтекъл срок на годност. В Гърция има криза и се търси начин те да се реализират. Но нека да е ясно, че те не могат да се появят в хранителната мрежа, ако не опитат да ги преработят като суровина или в заведения за обществено хранене”, обясни министърът.

Отровените деца в Китен

Според него по случая в Китен най-вероятно става въпрос за нерегламентиран водоизточник и ако това се установи, виновните ще бъдат санкционирани.

Министърът каза още, че се правят масирани проверки на предлагания ол инклузив храноден по морето на цена между 3 и 5 лева. По думите му с качествена храна тази цена не е реална.

Храната в детските заведения

Найденов съобщи, че се работи по наредба, която да регламентира състава на храните, които ще са в менюто на децата. Очаква се до края на месеца вариантът да е готов, за да може да се обсъди и да влезе в сила от новата учебна година.

След инцидента в цистерната в Дебелец

Министърът призова хората в района на Дебелец, където се разля цистерна с опасно химическо вещество, да не се притесняват: „Няма земеделски площи, които да са поразени от инцидента. Безопасна е ситуацията. Нека хората да бъдат спокойни”.