Лекарската грешка да бъде разписана в кодекса за професионална етика на докторите. Това ще предложи етичната комисия на Лекарския съюз на следващия събор на организацията. Съюзът обмисля още да направи собствен регистър с грешно поставени диагнози или лечение, които да обявяват публично, за да не се губи доверието в лекарите. Това съобщи председателят Цветан Райчинов.

Повод били публикации за лекарското съсловие „с негативен характер”. Райчинов даде примери с твърдения, че лекари убийци продават трупове на погребални агенции за 500 лева, което по думите му е крайно непочтено, недопустимо и невъзможно да се случва.

В случая с четиримата лекари от болницата в Горна Оряховица, обвинени в убийството на бебе, той направи паралел със случая в Либия, където наши медици бяха обвинени в умишлено заразяване със СПИН на 400 либийски деца.

Лекарите от Горна Оряховица нямали никаква вина

смята Райчинов. Той посочи, че очакват извинение от страна на институциите. В БЛС не са получили документацията по случая, а и в закона не е регламентирано такава да им бъде предоставяна.

Председателят на лекарския съюз заяви, че организацията няма да прикрива лекарски грешки, когато за тях има категорично становище за виновност, но апелира към представителите на медиите да проверяват всеки конкретен случай.  И най-опитният лекар не е безгрешен, но когато сбърка не трябва да го убиваме като специалист, защото за да се възпроизведе нов лекар са необходими 15 години, коментира Райчинов.

Над 60 процента от лекарите ни са над 50 години

Лекарят не е извънземен, не е и божество, а обикновен човек, а като човек винаги можеш да сгрешиш, допълни Райчинов.

Според председателя на БЛС в 60 процента случаите на лекарски грешки са системни, а в 40 процента - индивидуални.  Необходимо е да се регламентира поведението на лекарите на всяко ниво в здравеопазването, смята Райчинов. По думите му няма задължителни правила и схема на поведение във всеки конкретен случай, за да работи системата. Създаването на правила ще изисква труда на много лекари специалисти и няма да стане за по-малко от година, защото е необходимо да бъдат обхванати всички медицински специалности.

От лекарския съюз се оплакаха от тенденциозна война срещу медиците у нас и я посочиха като една от причините от началото на годината 60 лекари да заминат на работа в чужбина.