84 партии поискаха да участват в местните избори. Във вота ще се включат 67 партии, другите са с отказана регистрация заради несъответствия в документите и събраните подписи. Възможно ли е заради мъртви души в списъците да се стигне до манипулации на резултата?

За местните избори всъщност са подали документи с четири партии по-малко, в сравнение с предишните, когато заявления са подали 89. Но сега има и нови партии – създадени през 2011 г. , посочи Антоанета Цонева, председател на Института за развитие на публичната среда. По думите й няма съществени промени в нагласите на политическите играчи.

Има известна динамика по Черноморието – коалиция „Море” вече е партия ‘Море” и е регистрирана от единия от двамата братя Диневи. В Бургас има нова партия, носеща името на града – всъщност е преобразуваната коалиция „Бургас” на Ваклин Стойновски. Нова формация са направили и отцепници от Атака около собсвеника на СКАТ – „Нацонален фронт за спасение на България”, каза Цонева. По думите й местни коалиции стават партиини организации. Според нея продължава и тенденцията, свързана с икономическия интерес.

По повод думите на Яне Янев, че има милион фалшиви подписа, събрани от 50 призрачни партии, Цонева каза, че темата за мъртвите души у нас се оказва безсмъртна. По думите й, такива са правилата, разписани в Изборния кодекс – в избирателните списъци се вписват всички, които имат избирателни права.

От тях обаче трябва да бъдат заличени хората, които не са пребивавали в страната повече от два месеца преди изборния ден. Това не може да бъде направено коректно, защото няма достатъчно данни, смята Цонева. Данните трябва да бъдат коригирани след заявление на лицето или служебно. Според Цонева, в списъците има около 1 милион такива случаи.

И разминаването между данните за населението от последното преброяване и броя на избирателите било ключово – има около 7 милиона и 350 хиляди българи, според данните от преброяването, а в избирателните списъци от 2009 година са 7 милиона и 200 хиляди.

Ако извадим и населението до 18 години ще видите, че има около 1 милион избиратели, които са емигрирали трайно в чужбина, каза Цонева. По думите й процентът на починалите е малък. А проблемът е в липсата на регистър на избирателите у нас.

Според Цонева е възможно корумпирани членове на секционни избирателни комисии да гласуват вместо тях, да възпроизведат гласуване, което е манипулация.

"Затова навсякъде по света актуалният регистър на избирателите е ключов елемент от честността на изборния процес. И ние в България този проблем не сме го решили", каза председател на Института за развитие на публичната среда.

"Фантомите са тези съграждани, които имат право да гласуват и присъстват в списъците, но в изборния ден няма да могат д а упражнят правото си на глас... Притеснението на анализаторите не е от присъствието на имената им в списъците, а от евентуална злоупотреба с този факт”, коментира Иван Гетов, директор на ГРАО. Той обаче посочи, че по закон те трябва да бъдат в списъците, защото никой не може да знае дали за самия ден няма да се върнат в България, за да упражнят правото си на глас.