Нашият боклук е един от основните замърсители на природата. Всеки от нас изхвърля близо по 2 кг отпадъци дневно, но малко хора се интересуват къде отиват? Различните отпадъци се разлагат за различен период от време. И макар и на някои да им трябват по няколко дни - като на обелката от банан, например, на други им трябват дори стотици години. Това показва информация на в. "Ню Йорк Таймс” и учени от университета в Пен Стейт. 

И ако на обелката от банан й трябват до 10 дни да се разложи, а на тази на портокала - 6 месеца. На хартията пък са й нужни поне 1-2 месеца.

Пушачите, които смятат изхвърлянето на фаса на нерегламентираните за това места, е хубаво да знаят, че на цигарата са й необходими 12 години, за да се разгради. Не по-малко щадяща е и опаковка от прясно мляко – на нея й трябват 5 години. Кожените обувки се разлагат за около 40 години.

На полиетиленовите пликчета, които използваме в хранителните магазини, пък им трябват до хиляда години. На дамските превръзки и памперсите им отнема между 500 и 800 години.

И още - стъклените бутилки се разграждат за един милион години. На пластмасовите са им нужни поне 500 години, а някои от тях дори не се разграждат.

Изчислено е, че 90% от съдържанието на кошчетата ни за боклук може да бъде рециклирано. Така че помислете още веднъж, преди да изхвърлите нещо.

Преди няколко дни bTV стартира мащабната кампания "Да изчистим България за един ден". Повече виж ТУК.