Участниците в дискусията обсъждаха как да се спре разпространението и употребата им, особено сред младежта.

Според социологическите изследвания всеки четвърти ученик в България е пушил поне веднъж в живота си марихуана. Затова един от въпросите днес в дебата бе трябва ли употребата на леките наркотици да се легализира?

"Още по-опасно е ако се легализира, защото контролът ще бъде занижен малко това ще доведе до много по големи проблеми и по-голямо разпространение", смята Георги Караманов, участник в дебатите.

И тъй като наркотиците са скъпи, пристрастените към тях извършват обири и кражби, за да си набавят пари.

"Да има строги наказания и за наркоманите, затова защото те много пари струват на нашата държава, трябва да изискват и да ги съдят, да бъдат наказвани", категорична е Олга Ризова.

"За какво трябва да се наказва?", на въпроса на Би Ти Ви отговори Николай Николов:
"Наказване срещу такива канали, чрез които се вкарват наркотици. Нека да ги има легално до определено количество там и да си го употребяват."

Според полицейските доклади в столицата престъпленията, свързани с наркотици се увеличават, а количествата заловена дрога - намаляват.

От началото на тази година полицията е заловила 1400 души разпространяващи наркотици. Средната възраст на първа употреба на хероин е спаднала от 21 години на 18.