В студиото на “Тази сутрин” гостуваха Давид Джамбазки и Анна Стоева, автори на документален филм, заснет по време изборите на 23 октомври. Във филма се обръща внимание на големия брой недействителни бюлетини при преброяването на последния местен и президентски вот.

Джамбазки и Стоева са на мнение, че нормативът на Централната избирателна комисия, който изисква много прецизно изрисуване на знак „Х” върху номера на избрания кандидат, поставя под съмнение самата идея за гласуване. Оказва се, че гласоподавателят трябва да е художник на „хиксове”, който изпълнява един много прецизен норматив.

Кадри от филма са заснети в секция 59 в Кюстендил, която стана известна с неправомерното посещение на депутата от левицата Мая Манолова. Авторите установяват, че при броенето на бюлетините председателят и членовете на изборната комисия определят за невалидни всички бюлетини, на които знакът, с който е зачеркнат съответния номер, се отклонява дори минимално от „идеалния” по норматив знак „Х”.

Оказало се също, че статистически невалидните „хиксове” върху номер 8, т.е. кандидатската двойка на БСП, са много повече. Мая Манолова била повикана от представителите на БСП в комисията.

Според Давид Джамбазки, изглежда, че по-строгото правило за изписването на знака е въведено с цел по-скоро да бъдат обявени за недействителни дадени бюлетини, отколкото да бъдат предотвратени порочни практики за гласуване като „индианската нишка”.

С филма, озаглавен работно „Секция 59”, авторите искат да насочат вниманието на българските граждани към процеса на отчитане на гласовете, който е толкова важен, колкото и личното решение кой кандидат да подкрепи всеки избирател.

Припомняме, че Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), излезе с доклад който критикува изборното законодателство в България. Нейни наблюдатели бяха у нас по време на местните и президентските избори.

Една от препоръките в документа е българското законодателство да даде възможност да се използват специални разузнавателни средства, когато се разследва подозрение за купуване на гласове.