Серия трусове разлюляха Североизточна България късно снощи. Няма пострадали и сериозни материални щети. През интервал от една-две секунди са регистрирани 6 земни труса с епицентър край Провадия, като най-силния от тях е бил с магнитуд 4,2 по скалата на Рихтер. Трусовете са усетени във Варна, Шумен, Добрич, Русе и дори в Горна Оряховица.

След земните трусове край Провадия пострадали хора няма. За щастие няма и значителни материални щети - на места в Провадия и близките две села има напукани стени и паднала мазилка, предаде кореспондентът ни Десислава Кръстева.

След труса за кратко прекъснали електричеството и мобилните връзки

Земетресението е усетено по-слабо и по високите етажи във Варна, Добрич, Шумен и Русе. Трусът е почувстван най-силно в Провадия, която е на около 7 км от епицентъра. Комисии днес описваха щетите.

Най-често употребяваната дума тази сутрин в Провадия беше страх. Много хора вече си били легнали в 22.50 ч., когато станало земетресението. Някои излезли по улиците. Десетки разтревожени граждани звънили за информация на телефон 112.

„В момента спря тока, за около половин час нямаше, спряха и мобилните оператори, няма данни за някакви по-сериозни щети”, съобщи Станислава Налбантова, зам.-кмет на Провадия.

Паднали парчета от мазилка, напукани стени и тавани - това са видимите щети в дома за възрастни хора в Провадия, който е сред най-пострадалите сгради.

„Хората като лежащо болни са достатъчно стресирани, но сме взели мерки, минава психолог, да разтовари малко стреса, каза директорът на дома Гинка Сидерова. Жителите на Провадия се опасяват от нови земетресения, но не смятат да прекарват нощта на открито.

„Комисии в пострадалите общини описват щетите, надявам се няма да бъдат големи. Според нашите оценки ще са не повече от 20 хиляди лева. Това са напукани стени, стъкла, керемиди и паднала мазилка. Вероятно щетите ще бъдат покрити, комисията описва, областният управител прави допълнителна проверка и след това комисията взима решение”, каза за bTV Новините областният управител на Варна Данчо Симеонов.

По повод опасенията на хората в Провадия, че трусовете там са свързани с добива на сол, при който води се образуват кухини в земята, Симеонов каза, че кладенците, от които се добива сол са пълни.

Почти по същото време - трусове и в съседни страни

Освен в България през нощта земетресения имаше в Сърбия, Гърция и Словения. В Сърбия са регистрирани два труса, единият с магнитуд от 3,5, другият - малко по-слаб. В Гърция е регистриран земен трус от втора степен. В Словения земетресението е било с магнитуд 2,6. Според сеизмолозите връзка между различните трусове няма.