На границата между Либия и Тунис вълната от бежанци взема застрашителни размери и създава опасност от епидемии. Ситуацията е много тежка и ще се усложнява. Това разказаха репортерът Светослав Иванов и операторът Валентин Василев, които преди часове се завърнаха от зоната, в която мизерията и неизвестността взимат връх.

Те разказаха, че българският самолет, изпратен да евакуира хора от размирния район, е извършвал полети в продължение на около 30 часа. Така около 400 либийски граждани са били изведени от летището и от бежанския лагер.

И докато египетските граждани, тръгвайки си, отбелязват дружбата си с Тунис с радостни песни, то за хората от Бангладеш остава надеждата някой да се сети за тях. А ситуацията в бежанските лагери е плачевна: „От 1976 година пътувам в тези страни и не съм виждал такова нещо”, сподели впечатленията си Валентин Василев.

Последните, които си тръгват, са черноработници – факт, който логично води към влошаване на ситуацията. Малко обаче са жените и децата, които използват възможността за евакуация. Малка част от тях вероятно вече е далеч от размирния район, но друга остава с неясна съдба.

„Неслучайно Кристалина Георгиева предупреди, че хуманитарната ситуация ще се влоши, когато бежанските лагери се напълнят с жени и деца. Мъжете са тръгнали, защото знаят, че могат да издържат на условията. Смятат, че техните деца засега ще са по-добре в домовете си”, обясни Светослав Иванов.

Екипът на bTV дойде с новини от тази нощ. Вероятно ще бъде допусната мисия на Международния Червен кръст. Те настояват да се окаже незабавна помощ в градовете, които са под контрола на бунтовниците, тъй като там ранените са най-много.

България се оказва една от малкото държави, които изпратиха самолет за транспортиране на хора. Другите се ограничават само с хуманитарна помощ. Затова и Светльо Иванов изрази надеждата си повече страни да се включат в извеждането на бежанците: „Хората се нуждаят от спешна помощ. Дано Кристалина Георгиева съумее да убеди повече правителства да отделят средства”.