Има ли дискриминация при определяне на такса смет у нас? Бизнесът, гражданите, а и общините са категорични, че промени трябва да има, защото според наредбите, които са в сила в момента, има условия за дискриминация, тъй като се плаща на базата на данъчната основа на сградата. Така се оказва, че налогът за нежилищните имоти скача драстично, а и че човек, който живее сам в голям апартамент, трябва да плаща повече от 4-членно семейство, например, което определено генерира повече отпадъци.
"Бизнесът има опцията да плаща таксата си смет на базата на количеството отпадъци, което генерира. До 30 октомври всяка година фирмите заявяват броя съдове, които могат да използват, като цената е 1300 лева на контейнер за година. От тази възможност са се възползвали 11 хиляди компании”, заяви в студиото на "Тази сутрин” Лорита Радева – общински съветник в София.
"Навсякъде в Европа ценообразуването става на основа количество битови отпадъци. Според данни на фирмите те плащат от 20 до 150 хил. лева на тон генерирани отпадъци (...) Сега ставката за гражданите е 1.6 промила върху данъчната основа на съответния имот, а за бизнеса – 10 промила или 1%. Това важи за цялата страна”, коментира на свой ред Димитър Бранков, зам.-председател на Българската стопанска камара.
Според него начинът на определяне на основата на такса битови отпадъци трябва да става със закон, а не с наредби на общинските съвети. Трябва да бъде изчистен и въпросът с адресната регистрация, което го има в цяла Европа.
"Много по-справедливо ще е такса смет да се изчислява не на база на имота, който обитаваш, а на база живеещ човек”, коментира за bTV домоуправител на кооперация в кв. "Павлово”. Според гражданка обаче това ще стане доста трудно за изчисляване, заради голямата миграция между градовете у нас и това, че доста хора живеят в София, но реално плащат данъци в родните си градове.
От сдружението на общините също потвърдиха, че са "за" налогът да бъде събиран на база количество.
Целия разговор чуйте в прикачения видеофайл. В него вижте и репортаж на Радослав Чолаков за това колко висока такса смет плащат училищата в центъра на София. Музикалното училище „Любомир Пипков”, например, дължи 15 хил. лева.