Няма случай на заразяване с опасния щам на Ешерихия коли у нас. Имаше съмнения, че мъж от Хасково е починал след заразяване с бактерията.

В официално съобщение Министерството на здравеопазването категорично заявява, че в България не е регистриран случай на заразяване с опасната коли бактерия. Още информация за това какво показват първите данни дава Мария Ванкова. По последна информация изолираните щамове са в т.нар. "група пет". Тепърва ще стане ясно дали те са причинили леталния край на Атанас Кирилов.  

Клиничната картина при пациента беше съвсем обичайна

обясни д-р Васко Донев от местната болница. Нямаше абсолютно никакви белези за немския тип заболяване, както го наричате вие. За себе си нямам отговор каква е причината за смъртта на човека, но не приемам обвиненията на роднините за лекарска грешка, допълни той.

В родното село на 55-годишния Атанас Кирилов, хората с тревога коментират смъртта на бившия си кмет. Дори съмнението, че може да е станал жертва на смъртоносния щам на Ешерихия коли притеснява местните

Роднините на Атанас Кирилов продължават да обвиняват лекарите за липсата на адекватно лечение

"Чревна инфекция. Казаха банална чревна инфекция. Отнеха ни го докторите - млад и здрав, силен, полезен на всички. Имахме още толкова задачи", плаче съпругата на починалия.

Роднините се заканват да съдят болницата и приемат тиражираните съмнения за Ешерихия коли като начин да бъде прикрита лекарска грешка

"Няма как да е тази бактерия, понеже той не е пътувал в Германия. Няма такъв случай в България. Това са някакви докторски оправдания в момента, тъй като искат да излязат от положение”, коментира синът Антон Кирилов

Въпреки съобщението на здравните власти, че в случая не става въпрос за опасния немски щам на Ешерихия коли, в село Сусам всеки се страхува да не попадне в болницата.

Категоричните резултати излизат до края на седмицата, най-вероятно в неделя

Заради нарастващия брой чужденци по курортите, всички здравни заведения и лични лекари по морето са получили подробни указания как да разпознават симптомите на опасната бактерия. Това съобщиха за bTV от Регионалната здравна инспекция в Бургас.

Особено внимание е обърнато на курортните комплекси, в които вече почиват туристи от Германия

Лекарите са инструктирани как да действат при съмнение за болни от тежката чревна инфекция - по най-бързия начин да уведомят епидемиолозите и да транспортират пациента в инфекциозно отделение, където да бъде изолиран. До момента в здравната инспекция в Бургас не са получили сигнал за подобни случаи.

От здравното министерство заявяват, че няма място за безпокойство

и призовават отново българските граждани да спазват добра лична хигиена. Това е най-важното условие за предпазване от опасни бактерии. Междувременно, в търсене на източника на заразяването със смъртоносна бактерия,

в Германия подозренията се насочват към едно стопанство в северна провинция

което произвежда кълнове. "За момента уликите сочат към заразени кълнове от една ферма в Долна Саксония", заяви аграрната министърка Илзе Айгнер. „Още няма причини да отменим тревогата, въпреки че според федералния институт за санитарни наблюдения "Роберт Кох" има известни признаци на леко подобрение”, добави тя.

Пет седмици след началото на епидемията жертвите й вече наброяват 30, от които 29 в Германия.