Техника и човешки ресурс, които да спрат внасянето на наркотици и разпространението на СПИН в затворите в България, няма. Това заяви в "Код: Криминално” по PRO.BG Петър Василев, шеф на главна дирекция "Изпълнение на наказанията". Той каза още, че разрешаването на спринцовки и доставките на презервативи биха били акт на капитулация.
Според Василев проблемът е еднакъв както зад решетките, така и навън: "Който търси път към дрогата, ще го намери. Въпросът е всеки да си избира модел на поведение, какъвто смята, че е необходим”. Василев бе категоричен, че
няма превенция, която да гарантира, че зад решетките няма да влизат наркотици
"Дрогата се внася от същите тези хора, които най-много роптаят срещу нея - близките на задържаните - обясни директорът. - Изобретателността е крачка пред нашата прецизност. Разчитаме на опит и рутина, но нямаме техника и хора, които да ни помагат при предотвратяването на опитите за внасяне на дрога”.
Той призна, че е имало случаи, в които главна роля са играли и надзиратели, но те са около 10 на година и виновните са били отстранявани. По думите му все по-трудна става мотивацията им за работа, тъй като заплащането им е от 500 до 750 лв. На фона на тези факти обаче Петър Василев заяви, че корупция има, но тя не е повече отколкото в други сектори на обществения живот.
"Ако мислите, че затворите са някакъв оазис и че там трябва да влизат хора със застрашаващо поведение, за да ги предпазим от СПИН и наркозависимост, преувеличавате възможностите им. Това не може да стане. Не искайте от нас невъзможното, ние правим каквото можем”, отбеляза Василев. Директорът обаче изрази мнение, че
опасност от епидемия не съществува
Липсата на места в затворите той обясни със слаба държавна политика в това отношение. "Един затвор за 1000 души струва 50 милиона евро. За да се подобри леко положението на затворниците, трябват поне два затвора - един за 2000 души в София и един някъде в страната за 1000 души. Имам пълно разбиране от Министерството на правосъдието. Но нали разбирате, че затвор се строи с пари, не с разбиране”, обясни Василев.
Относно преносът на мобилни телефони в затворите директорът им заяви, че това е въпрос на държавна политика. "В България в театрите има възможност и пари да се изключи мобилната връзка, а в затворите не може да се изключи покритието. Ние не можем да се справим с телефоните, защото една SIM карта влиза в зъбите, влиза под фибата на любимата, дошла на свиждане”
Петър Василев бе категоричен, че не може да се разчита само на поглед и рутина, а е необходимо закупуването на устройства, които да облекчат работата на служителите на затворите.
Гледай тук разследването на репортерите Румяна Попова, Емил Кацаров, Десислава Ризова и операторите Николай Николов, Ивайло Йорданов.