Какво знаем за Северна Корея? Колко опасна може да бъде една така затворена, враждебна към света, разполагаща с ядрен потенциал страна? Страна, чието население няма никакво право за граждански контрол и критика към властта. Своите лични впечатления от държавата без аналог в света споделиха в студиото на предаването "Тази сутрин" Елена Йончева, Соломон Паси и Божидар Искренов-Гибона  

Чаках почти година за виза и работихме в изключително тежки условия

разказа журналистката. Около нас винаги имаше 5-6 души от правителството. В момента, в който отказахме да работим по този начин ни показаха летището. Още при пристигането ти взимат документите и мобилния телефон, въпреки че там нямаше мобилна връзка. Успях да заснема ценни кадри, благодарение на свои западни колеги и само чрез скрита камера.

Йончева напомни, че в момента армията на Северна Корея се намира в пълна бойна готовност

Разбира се, това не означава, че започва нова война, но от друга страна има голяма вероятност за нови репресии и размирици. Тук трябва, може би, да се погледне и към новия лидер на страната. Баща му смятал дълго време за най-подходящ за свой наследник най-големия си син, но той опитал да посети Дисниленд с фалшив паспорт и затова загубил всякакъв шанс да наследи баща си, разказа журналистката.

Това е държава, която по никакъв начин не се вписва в нашите представи

и затова много трудно би било да разберем, че макар тя вече да се ръководи от млад човек с европейско образование, това нищо не означава. По думите на Йончева Ким Чен Ун е роден през 1984 г и е много млад. Ако той се опита да предприеме икономически промени, например, не се знае как ще реагират военните. Промяна в икономиката в един тоталитарен режим е много опасно нещо, смята тя.

Може пък хората да плачат искрено – та те нямат реална представа за това какво се случва

на тях се казва само че всички искат да ги нападнат и убият. Много ми е жал за тези хора, призна журналистката. Може би, аз съм първият, който е стъпил в Северна Корея, каза Божидар Искренов. Аз отидох там за пръв път през 70 и някоя година. В страната има определен график за ходене, за гледане, но първото нещо, което направи впечатление е, че се работи непрестанно. Обясниха ни, че 280 дни от годината хората работят даром за държавата. В хотела, в който ни бяха настанили, всяка сутрин пред вратата се слагаше вестник, на който на първа страница имаше снимка на Ким Ир Сен.

Напъхах вестник в обувките си и си докарах големи разправии, спомни си още Гибона

Соломон Паси занесъл послание от правителството на САЩ в Северна Корея да се откажат от ядрената си програма. Насреща предлагали същите облаги, на които се радвали либийците. Отговорът бил напълно положителен; те взривили охладителната си кула за тежка вода на ядрен реактор и приели среща на най-високо равнище между покойния си лидер и този на Южна Корея. Колективизмът е много интересен инструмент за взимане на решения. Лидерът там няма такава роля както в Европа, затова не се очакват големи промени. Голямата промяна може да дойде само ако се появи информация, коментира Паси.