Бързите климатични промени в Арктика и топенето на ледниците в Гренландия ще повишат нивото на световния океан с 1,6 метра до 2100 година, предупреди Програмата за наблюдение и оценка на Арктика със седалище в Осло, цитирана от световните агенции.
Подобна тенденция ще застраши бреговете на обширни региони - от Бангладеш до Флорида, ниските острови в Тихия океан и световни мегаполиси като Лондон и Шанхай. В резултат на повишението освен това ще се увеличат разходите за изграждане на бариери срещу вълните цунами в Япония.
"Изминалите шест години (до 2010 г.) са най-топлият период, регистриран някога в арктическия регион", се казва в доклада на Програмата за наблюдение и оценка на Арктика със седалище в Осло.
Външните министри на страните от Арктическия съвет - САЩ, Русия, Канада, Швеция, Финландия, Дания, Норвегия и Исландия, щесе срещнат в Гренландия на 12 май, припомнят агенциите. Те ще обсъдят климатичните промени и тревожните тенденции в региона - затоплянето в Арктическите зони е два пъти по-голямо, отколкото в останалите части на света.
"Според научните прогнози нивото на Световния океан ще се повиши с между 0,9 и 1,6 метра до 2100 г., като значителен принос за това ще имат загубата на лед от арктическите ледници, и топенето на полярните шапки и ледената покривка на Гренландия", пишат още авторите на доклада.
Асошиейтед прес цитира данни на Програмата за наблюдение и оценка на Арктика, според които Гренландия е загублиа 4 пъти по-бързо ледовете си в периода 2004-20009 година, в сравнение с данните от 1995-2000 година.
Според последни предвиждания на ООН, публикувани през 2007 година, нивото на световния океан е възможно да се покачи между 18 и 59 стантиметра до 2100. Но изследването не взе предвид ускоряването на топенето в полярните региони. Най-новите проучвания дават много по-тревожни прогнози.
Учените предвиждат, че Арктическият океан може да остане без ледовете си през лятото само след 30-40 години. А това сериозно ще застраши полярната фауна по тези места и най-вече оцеляяването на белите мечки.