Държавата очаква до десет дни писмен отговор от собственика на "Брикел" Христо Ковачки дали ще изпълни ангажиментите, които е поел на последната среща с министрите Нона Караждова и Трайчо Трайков за банкови гаранции за сероочистваща инсталация и за евентуална наказателна санкция срещу България за замърсяване на въздуха в Гълъбово. Това коментира пред журналисти министърът на околната среда и водите Нона Караджова.

Ако стане ясно, че собственикът няма да изпълни всички условия, а те са свързани изцяло с финанси, то просто няма как да продължи да работи "Брикел", коментира Караджова. По думите й обаче, ако собственикът гарантира, че ще закупи необходимите квоти за работа на "Брикел" над разрешените и изтекли 20 хиляди часа, е възможно да се разреши продължаване на работата на дружеството.

Съгласно подписаният протокол от срещата между собственика, министрите Нона Караджова и Трайчо Трайков, и синдикатите, собственикът е поискал отпускане на допълнително количество квоти от резерва за нови инсталации. Вчера междуведомствена работна група от представители на всички предприятия в страната взе решение, според което на "Брикел" не се полагат квоти от този резерв.

Направихме всичко, което е възможно, така че да може поне още известно време да продължи работата на "Брикел", коментира екоминистърът. По думите й изцяло от собственика зависи дали служителите в дружеството ще останат на работа и хората от Гълъбово ще се отопляват през този сезон.

Необходимите за закупуване от собственика квоти са много голямо количество, категорични сме, че държавата няма да ги закупи, подчерта Караджова. По думите й според предварителни оценки е необходимо собственикът да закупи от пазара около 500 хиляди квоти, които в момента са с пазарна цена около 15 евро. Това е условие "Брикел" да продължи да работи дори и до месец април,
отбеляза министърът.

По думите й ще има следваща среща, на която въпросът с "Брикел" ще бъде решен окончателно.

В отговор на въпрос дали на дружеството ще бъде наложена и глоба за превишаване на разрешените за работа 20 хиляди часа, министърът каза, че глобата, определена в Закона за опазване на околната среда, съгласно европейска директива, е 200 лева за тон въглеродни емисии, изпуснати извън разрешените.

Глоба може да бъде наложена след представяне на верифицираните доклади от лицензираните одитори след месец март 2011 г., добави тя. По думите й операторите имат възможност да закупят на пазара и да върнат в регистъра необходимото количество квоти, но ако не го направят, държавата е длъжна да приложи определената глоба. За "Брикел" тя е около осем пъти по-голяма от пазарната цена на квотите, коментира Караджова.