Тя допълни, че за лекарска грешка не може да се говори, тъй като този термин не е дефинитивно описан. Последствията ще бъдат административни санкции.
Къде са пропуските?
Специалистът обясни, че в случая на младата майка става въпрос за поливалентна симптоматика. Заболяването започва с диариен синдром и настъпва още в „Шейново”. Оттам обаче тя е изписана, без да бъдат уточнени причините и без назначено адекватно лечение.
След това момичето е преместено в Инфекциозна болница, където лекарите са преценили, че състоянието й е тежко. Поради липса на необходимите условия за лечение я прехвърлят в „Пирогов”, където е настанена в реанимация за интензивно и комплексно лечение.
В Института за бърза медицинска помощ обаче пропускат момента за спешна оперативна интервенция в коремната кухина и за изследване на анаеробна инфекция, уточни д-р Тренчева. По думите й в този случай отговорността би трябвало да е на началника на екипа или на отделението, тъй като лечението е било комплексно.
Експертът от Агенцията обаче не се нае да прави предположения дали Деяна е щяла да остане жива, ако медиците са действали адекватно: „По-ранното лечение подобрява шансовете на пациента, но никой не може да каже дали при това лечение нямаше да се развият тези тежки последствия”.
Плащането за избор на екип
Д-р Даниела Тренчева поясни, че изборът на екип е законно регламентирана процедура. Идеята е да се даде възможност на хората да изкажат предпочитание към определен специалист. Когато се дават пари, ако са по законния ред, се издава документ.
Когато обаче има нерегламентирано даване на средства, „Медицински одит” изследва проблема, доколкото може да получи информация от пациенти, лекари, източници. Това обаче е трудно доказуемо, отбеляза специалистът.
Тя говори и за друг проблем – липсата на лекари за извършването на експертизи, когато се говори за грешки. „Ние нямаме правомощия да извършваме съдебни експертизи или да оказваме натиск върху правораздавателните органи”, уточни д-р Тренчева.
По думите й от създаването на Агенцията в началото на 2010 година досега са постъпили около 1000 жалби. "Статистиката показва, че при около 33% от сигнализираните случаи има пропуски в организацията на медицинската помощ. Когато е организационен проблемът, не може да се говори за персонален пропуск. При 31% има нарушение на медицински стандарт. В 12% е открита конкретна лекарска грешка и те се предават на прокуратурата", обясни тя.