Стотици правителствени и неправителствени организации по света отбелязаха днес Международния ден на влажните зони. Началото е дадено на 2 февруари преди 40 години, когато е създадена Рамсарската Конвенция за опазване на влажните зони с международно значение, припомнят от екоорганизацията "Зелени Балкани”.

На тази дата всяка година усилията на природозащитниците се обединяват за привличане на общественото внимание към значението и проблемите на влажните зони – реки, езера, блата, морско крайбрежие. 

Рядко се прави връзка и се отчита огромното значение на горите за съществуването на достатъчно запаси от прясна вода на Земята, както и за правилното функциониране на "влажните” екоситеми, отбелязват от екоорганизацията.

Припомнят, че горите изпълняват ролята на дига при големи наводнения, поддържат високо нивото на подпочвените води, дом са на хиляди животни и са основен етап, през който преминава  кръговратът на водата. И още - те намаляват ерозията, премахват вредните вещества, като осигуряват чистотата на питейната вода, пазят сянка, което намалява загубата на вода при изпарение. Създават и листни и плодови наноси, които са част от хранителната верига на много животни.  

Във връзка с Деня на влажните зони тази година от "Зелени Балкани” организираха няколко мероприятия в Пловдив и Поморие. На брега на Марица, която е един от най-важните биокоридори и влажни зони във вътрешността на страната, се проведе традиционната информационна кампания. В Посетителския център на Поморийско езеро пък имаше презентация за влажните зони от международно значение у нас.