Приморско стана известен с това, че голяма част от крайбрежната ивица е преотстъпена с право на строеж на хора, които би трябвало да са социално слаби, или такива, които са крайно нуждаещи се, но се оказа, че това са роднини на магистрати, бивши политици. Ето какво заяви в студиото на "Тази сутрин” кметът на Приморско Лиляна Димова.
"Този проблем сме го започнали още 2007 година, когато не съм била кмет, а съм била действащ общински съветник. Също течеше напрежение в населението и се коментираше, че се отстъпват невероятно много права на строеж без да се упражнява някакъв контрол от страна на Общинския съвет”.
Крайно нуждаещ се, според закона, означава да не притежават никакви имоти на територията на общината, да бъдат постоянно живеещи или най-малко 5 години да са живели в общината или в Приморско и да са социално слаби, т.е. да получават минималната работна заплата, уточни кметът на града.
Тя съобщи, че през 2007 година са алармирали Районна прокуратура в Царево за това, че се отстъпват много права на строеж в нарушение на Закона за общинската собственост.
"През 2004 година законът за общинската собственост беше променен и там има категорични и ясни текстове, че отстъпените права на строеж са чрез търг или конкурс. Разбира се, не говоря за социално слабите и крайно нуждаещите се. Там има текст, в който Общинският съвет определя парцелите за социално слабите и крайно нуждаещите се и отново с решение на Общински съвет им се отстъпват права за строеж на оценка, не по-ниска от данъчната цена на земята. (...)
Тече проверка, иззеха са дневници, защото трябва да ви кажа, че когато станах кмет на община Приморско, картотеката, която заварихме, я прехвърлихме просто в други канцеларии, за да я разгледаме. Не можахме да констатираме обаче дневници, които са се водили за начина на картотекиране. Не мога да твърдя дали е имало, дали са изчезнали, просто не ги намерихме. В последствие излезе дневник обаче за 2004 година и там всъщност това е фрапиращото, че те са поискали в един период от време да бъдат картотекирани и после са ставали жители на и са получавали отстъпените права на строеж.
От тези приблизително 400 преотстъпени права на строеж, една част, може би по-голямата част са на местни хора.
Сред хората, придобили право на строеж, Лиляна Димова посочи сина на бившия кмет, който е в Чехия. На всеки жител на Приморско е известно, че той от 10 години той не живее в Приморско. Това, което в момента прокуратурата проверява и най-вероятно би се натъкнала, защото с просто око се вижда, че декларацията не е подавана от него, няма как по това време да е подал декларация и молба за отстъпено право на строеж и да се е подписал след като не е бил в Приморско”.
Как близки на висши чиновници и магистрати станаха жители на най-малката и най-новата община по морето - Приморско? Може ли всеки да получи право на строеж на брега на морето и по какви критерии са били избрани близо 400 души, квалифицирани като крайно нуждаещи се и с жилищни нужди? Припомняме ви репортажа на Лора Стаматис:
В т. нар. "блок на специалистите" дъщерята на ръководителя на Трето отделение във Върховния административен съд Николай Урумов - Деница, живее 11 дни, докато бъде регистрирана като жител на Приморско. След това кандидатства за жилище и получава парцел от близо 500 квадрата за по-малко от 2000 лева. А това е апетитният квартал, известен като Буруна, където от два месеца Деница Урумова строи пететажна сграда на брега на морето.
"Тук са 8 парцела, за които в момента има издадени две разрешителни за строеж и това е вече реализираното право на строеж на един от парцелите", обясни общинският съветник Дончо Гунчев.
Второто разрешително за строеж, също като нуждаещ се, получава синът на уволненият за връзки с Красьо апелативен прокурор на Бургас Йордан Иванов. За периода 2003-2007 близо 400 души се сдобиват с право на строеж по същата схема - нужда от жилище. Иначе са няколко хиляди.
Обяснението на тогавашния кмет - Приморско имал нужда от повече жители, за да функционира като самостоятелна община.
"Аз не съм знаел какви са, що са, какви са децата. Имаше случаи - човекът е бил тук на почивка, харесало му, или пък друг работел като сервитьор или някъде работел и пита как да се устрои за постоянно в Приморско", разказа бившият кмет Димитър Димитров.
Решение кой да получи право на имот е вземала специална Комисия по картотекирането. Цените от няколко лева на квадрат пък са определяни с решение на Общинския съвет. Така всичко излиза законно.
Преди 2 години Общинският съвет взема решение "Буруна” да бъде обявен за зелена зона, за да не може на него да се строи.
"Две години общината е бездействала, хората обаче използват това време и вече строят. Това е" , допълни Дончо Гунчев.
Заради всичко това напрежението сред местните ескалира.