Женският национален отбор на България по волейбол записа историческа първа победа на световните серии Гран При. Момичетата на Марчело Абонданца обърнаха Холандия и спечелиха с 3:1 гейма (20:25, 25:15, 25:20, 25:23).

Капитанката Страшимира Филипова завърши мача с 15 точки, а Добрияна Рабаджиева добави 12. За Холандия Ане Бюийс завърши с 18, а Кинта Стеенберген добави 11.

Още от самото начало в начало двата отбора се вкопчиха в люта битка, която вървеше точка за точка. Холандките взеха аванс от две точки при първия технически тайм-аут- 8:6, след което затвърдиха преднината си с добър начален удар. Така постепенно те увеличиха аванса си на 4 точки към второто техническо прекъсване, но постепенно нашите се съвзеха и съкратиха преднината на противника до 16:17. Това принуди старши треньорът на холандския състав да поиска ново прекъсване и след него вече тимът му спечели с 25:20.

Във втория гейм българския отбор взе аванс от самото начало и благодарение на силните атаки на Рабаджиева и Страшимира Филипова победата в него с 25:15 дойде бързо. Ситуацията продължи по същия начин и в третия гейм, когато нашите взеха аванс от 4-1. След това момичетата на Марчело Абонданца просто контролираха ритъма на играта и затвориха частта на 25:20.

Холандия беше доста по-равностойна в четвъртата част, но въпреки това българските волейболистки нито за момент не изпуснаха лидерската си позиция. В крайна сметка с 25:23 и добра блокада при опити за обрат малко преди финалните минути нашите спечелиха първа победа на турнира.

В другата среща от групата Китай се наложи над Куба с 3:0 гейма (25:13, 25:20, 25:15).