Актьорът Васил Михайлов и Васил Василев, председателят на Общобългарския комитет "Васил Левски", бяха гости в студиото на bTV по повод изложбата, посветена на Апостола, и възстановката на съдебния процес срещу него.

"Имах идея още преди две години да отделим в "Квадрат 500" една зала само за Левски – да поставим за картини там, така че хората, които са дошли при паметника, да видят и как са го представяли художниците.

После, като стана ясно, че това ще се отдалечи във времето, решихме да направим една изложба. След това решихме да направим и възстановка на съдебния процес, в който всяка дума е истинска, автентична. Така спектакълът се събра с изложбата", обясни Василев.

"Това не е точно театър, но хората искат да го гледат. Има и много деца", каза Михайлов.

Възстановката може да се види 13 февруари от 11 ч. в Националната галерия.

След това ще бъде показана и на 18 февруари във Военната академия, но е само за курсанти, а на 21 февруари – отново във Военната академия – ще бъде показана за срещата на кубовете на "Младите възрожденци".

"Когато всичко около него е автентично, хората могат да вникнат в него и да разберат, да стигнат до философията на Апостола – а тя е най-ценната. Защото тази идеология, което Левски създава, е единственият път към чистата и свята република", каза Василев.

Той разказва и как сме успели да се сдобием с архивите от процеса.

"Нашите служби са дълбали, за да се доберат до архивите, които се намират в Турция. Разузнаването вербува един от служителите на турските архиви и с помощ от негова страна част от тия архиви са обявени за ненужни и годни за претопяване.

После в Турция отива един белгиец – и защото е белгиец не се усъмняват в него – и натоварват архивите в няколко вагона, а после ги докарват в България.

Това става през 1931 г.

Турските власти обаче се усещат и си искат обратно архивите. Ние пък казваме, че вече сме ги претопили. От тук излизат и протоколите с разпитите на Апостола", обяснява Василев.

"Притеснително е, че децата знаят много малко неща за Левски. Имаме шаблони, които почват от семейство и училището. Там трябва да търсим причините защо ни я няма историята. Забързани да изкараме хляба, забравихме децата", казва Васил Михайлов.

Вижте още във видеото по-горе.