Десетте най-големи компании в България са платили общо 220 млн. лева данъци за 2015 година.
Те имат оборот общо 22,6 млрд. лева, или около една четвърт от цялата икономика.
Данъчният експерт Димитър Събев даде пример с пивоварна компания, която е с 201 млн. лева брутна печалба.
След като се махнат разходите, има около 70 млн. лева оперативна печалба, която започва да се намалява с най-различни пера. 57 млн. лева са дадени на собственика на компанията в Нидерландия като разходи за търговска марка.
11,6 млн. лева пък са административните разходи извън България. Компанията е платила 111 000 лева данък, но процентно погледнато спрямо тези 201 милиона, това е капка в морето, посочи Събев.
Общо продажбите на бирения концерн, регистриран в Нидерландия, са 3,6 млрд. долара, дружеството е платило 130 млн. долара данъци, което е 3,6% от продажбите.
Подобен е и примерът с хранителна верига магазини.
„Нидерландска компания държи търговската марка, нашата компания й плаща лиценз и няма печалба”, обясни Събев.
Компанията майка има две или дружества в България и едното от тях притежава магазините, като се получава така, че плащат наем на себе си. Парите напускат България, осчетоводяват се като разход и данък не се плаща, посочи експертът.
Събев направи сравнение и с петролен концерн от Русия, който има монопол у нас и твърди, че в България работи на загуба.
Приходите на тази компания са 95 млрд. долара и са двойно по-големи от брутния вътрешен продукт на България. Декларираната печалба в Русия е около 5 млрд. долара, а платените данъци в Русия са 1,5 млрд. долара, изтъкна той.
„Дружеството в Нидерландия си плаща добре данъците, в Русия дори си плащат данъците, а в България фактите са, че тези компании са на загуба години наред и те не плащат”, обобщи данъчният експерт.
„Това е европейски проблем. Има дори термин за това – казва се „надбягване към дъното”. Една страна, за да привлече един чуждестранен инвеститор, си сваля данъчната ставка. Другите страни също го правят и започва надбягване към дъното към все по-ниски данъчни ставки”, отбеляза Събев.
Той има информация, че данъчни консултанти в Белгия и Холандия рекламират България като място за инвестиции, но не защото корпоративният данък е 10%, а защото може да не го плащат.