При стартъпите, за разлика от при другите стартиращи компании, е че има голямо ниво на неизвестност. Обикновено това са компании и продукти, които променят установените начини, по които вършим някакви неща, обясни интернет предприемачът Любен Белов в студиото на „ Тази сутрин” по bTV.

Примерът, който той даде е за компания, благодарение на която не е нужно децата да ходят на частни уроци, за да си помагат в училище. Чрез продукта на фирмата 400 млн. души са гледали 15 млн. урока, съобразени с учебните програми.

Бюджета на МОН е 700 млн. лв. на година, а в този продукт са били инвестирани 200 хил. евро – сами виждате каква е разликата, коментира Белов.

Според него този пример е илюстративен за стартъп идеите – с относително малко средства да се постига голям резултат.

За да се развиват тези компании и да има подходяща среда за тях е необходимо да си „сверяват часовниците” с други подобни фирми по света, с които да обменят идеи и опит.

Възможност за подобен обмен дава и форумът „ДидижиталК 2016” (Digital|K 2016), който ще срещне предприемачи и инвеститори от цял свят в София на 19 и 20 май.

Белов подчерта значимостта на високите технологии за страната – 40-те хил. души, които работят в сектора създават „заработват” 4% от брутния вътрешен продукт на България.

65 са българските фирми, които ще бъдат представени на форума. Поне 10 от тях са с потенциал да доведат до световни промени, смята Белов.

Едно от любимите му изобретения е продукт, които дава възможност да се гледа, което и да било видео от интернет, на домашен телевизор без никакви кабели.