Отново граждански протест в Белград – от седмици в сръбската столица се провеждат демонстрации, организирани от граждански сдружения и опозицията.

През изминалите седмици в редица сръбски градове хората протестираха срещу управлението на  президента Александър Вучич, срещу политическата корупция и контрола над медиите.

Капката, която обаче преля чашата на търпението сред демонстрантите, е бруталното нападение над опозиционния политик Борко Стефанович в края на ноември. Той беше нападнат и жестоко пребит от неизвестни лица.

Днес поводът за протеста в Белград е навършването на една година от убийството на косовския сръбски политик Оливер Иванович.

Точно преди година лидерът на косовските сърби е убит пред централата на гражданското си сдружение. Открива го един от най-близките му съратници – Ксения Бозович: „Първият човек, когото попитах какво се е случило тук, беше представител на косовската полиция, който беше на място. И който ми каза, че Оливер Иванович е получил сърдечен удар и че е откаран в болница”.

Ксения Бозович обаче открива кръв и отива в болницата, където разбира, че Иванович е бил прострелян.

„Убийството на Оливер Иванович очевидно е било добре планирано. Това е политическо убийство, професионално извършено убийство”, категорична е Бозович, която е зам.-председател на гражданската инициатива „Свобода, демокрация, правда”.

Дипломат, един от умерените политици, Оливер Иванович е търсил консенсус между косовските сърби и албанското население. Неудобен е и сред сърбите заради критиките си, свързани с корупцията и престъпленията.

„Очевидно пречеше на много хора, пречеше на властите в Прищина, на властите в Белград и на представителите на някои международни организации. Убийците на Оливер Иванович никога няма да бъдат намерени. За съжаление – няма. Няма политическа воля това да се случи”, убедена е Бозович.

Година по-късно все още не е ясно, кой посяга на живота на Иванович.

Утре в Сърбия пристига руският държавен глава Владимир Путин, който ще се срещне с Александър Вучич. Двамата ще обсъдят енергийни проекти като „Турски поток” и ситуацията в Косово след решението на властите в Прищина да трансформират своите въоръжени сили в редовна армия.