Продължават острите реакции срещу искането църквата „Света София“ в Истанбул да се превърне в действаща джамия. Европейската комисия и руският патриарх защитиха емблематичния за християнската религия храм, който в момента е музей. 

Брюксел засега призовава към толерантен диалог по повод намеренията на турския президент Реджеп Ердоган.

„Света София“ е символ на толерантността и на диалога и не трябва да се използва, за да се нагнетява неразбирателство между религиите“, заяви говорителят на ЕК Ерик Мемер.

Руският патриарх Кирил призова турското правителство да бъде предпазливо, защото в противен случай „ще причини дълбока болка на руския народ“.

На въпрос на bTV каква е позицията на БПЦ оттам отговориха, че в момента се обсъжда и ще бъде предоставена по каноничен ред. Това означава, че Светият синод ще изпрати писмо до базирания в Истанбул Вселенски патриарх Вартоломей, който още в началото на юли изрази покруса от плановете на Турция.

Православната катедрала от VI век „Света София“ е превърната в джамия след падането на Константинопол през XV век.

„Когато вече имаме църква с възстановени стенописи и ако тя трябва да се използва за джамия, това е пълен абсурд, защото в една джамия не трябва да има човешки изображения, това е домга в исляма“, обяснява османистът проф. Орлин Събев.

Един от вариантите е стенописите да бъдат скрити зад паравани, а джамията да работи само за Голямата петъчна молитва. За тази трансформация трябва да се произнесе ЮНЕСКО.

Още през 90-те години като кмет на Истанбул Ердоган поиска на площад „Таксим“ да бъде построена нова джамия, но тогава получи критики, че се опитва да заличи завета на Кемал Ататюрк за светска Турция.