Обратът за Изборния кодекс и връщането на досегашния праг на преференцията е свързана с усещането на ГЕРБ, че са се отдалечили от хората. Това стана ясно от думите на финансовия министър Владислав Горанов в предаването „Тази сутрин” по bTV.

Той отрече да е имало договорка с ДПС за гласуването на по-високия праг за преференция миналата седмица. По думите му от ГЕРБ не са се съобразили с движението, а са търсили максимално широк консенсус за изборното законодателство.

„Промяната от вчера е свързана с усещането ни, че се отдалечихме от хората, а не толкова със страх от БСП”, подчерта той. „Не искахме у хората да остава впечатлението, че променяме изборните правила и ги лишаваме от възможност да участват по-активно”, допълни Горанов.

„В ГЕРБ, с цялата щета от това да си сменим позицията със сложна парламентарна технология от единия до другия ден, оценяваме, че по-правилно e преференциите да останат непроменени във вида, в който са действали”, коментира той.

По думите му е търсен максимален баланс в парламента между исканията на отделните партии. „Ние нямаме никаква причина да сме против преференциалния вот, тъй като според нашите оценки той до голяма степен ни помага и активира в индивидуалното състезание между участниците в листите допълнителен вот”, посочи министърът.

Снимка: btvnovinite.bg

Той отбеляза, че при гласуването на по-високия праг за преференциите миналата седмица не са се съобразили с ДПС, а са търсили максимално широк консенсус между партиите. „Не сме се съобразили с ДПС, а с гласовете в дебата, свързан с гласуването на измененията в кодекса, които твърдяха, че преференциалното гласуване е свързано с корпоративен вот”, категоричен беше Горанов.

„Ако промените в кодекса бяха останали във вида, в който се гласуваха в четвъртък, на някои млади народни представители бащите им трябваше много повече да се бръкнат, за да ги направят отново такива”, посочи финансовият министър. „Това означава, че при ниска тежест на преференцията, когато лесно можеш да промениш листата, можеш с всички сили и способи да въздействаш на листата и да я преподредиш”, поясни той.

Горанов не пожела да влезе в конкретика за това кой родител се е „бръкнал”, но по думите му лесно може да се направи статистика за народни представители, които са влезли с преференция. „След това лесно ще стигнете до изводите, към които аз ви наведох”, отбеляза той.

В ГЕРБ не смятам, че има такива, но има хора, които имат личен мажоритарен вот в населените места, в които са избрани, каза още министърът.

Бойко Борисов не е бил подведен от парламентарната група на ГЕРБ, стана ясно също от неговите думи. След като се е чул призивът на някои народни представители, премиерът ги събрал и им казал: „Нещо става тук, усещам с кожата си, че тук бъркаме”, разкри Горанов.

Имаме проблеми не толкова с дисциплината, колкото с възможността да поддържаме постоянно кворума в пленарната зала, призна още той. Проблемът ще бъде обсъден днес на коалиционния съвет между партиите, които подкрепят правителството, допълни министърът.

Горанов изтъкна, че сегашното правителство е избрано с гласовете на Обединените патриоти и ГЕРБ и нямат абсолютно никаква технологична или аритметична  нужда да използват по-голямо представителство в парламента от това, което имат в момента.

Грешка беше, че се упорстваше Централната избирателна комисия да не се сменя, призна той, след като вчера от ГЕРБ обявиха, че започва процедура по избор на нова ЦИК.

„В един момент казахме, че темите с ЦИК и преференциите не са в полза на политическото поведение на ГЕРБ и няма причина да дразним хората с подобни решения, при положение че те не носят полза на никого”, обобщи Горанов. 

Във връзка с новата наредба за касовите апарати Горанов съобщи, че срокът за въвеждане на промените ще бъде удължен до края на септември, но за тези икономически оператори, които използват компютърни системи за управление на продажбите. За фирмите, които имат обикновен касов апарат и са регистрирани по ДДС, срокът остава 31 март.

Паричните потоци от Венецуела са стигали в българска банка през кореспондентски банки, които са европейски и не само. Да не бързаме с изводите дали говорим за някакво нарушение на закона, коментира още в разговора Владислав Горанов.

По думите му „не бива да се самобичуваме прибързано”. „Със сигурност сделките и транзакциите изглеждат със съмнителна икономическа логика, но това не са незаконни сделки, дотолкова доколкото са извършвани от оправомощените за това хора. Друг е въпросът по какъв начин се управлява в момента Венецуела и дали това не представлява опит за отклоняване на обществен ресурс във Венецуела”, посочи той.

Ако се окаже, че има нещо нередно с апартамента, в който живея, ще напусна политиката, заяви още Горанов. Няма причина да напускам жилището, тъй като нищо нередно не съм извършил, категоричен бе той.