Продължава кампанията за събиране на средства за създаването на първия у нас център за жестови услуги за хора с увреден слух. От години в много страни работят онлайн преводачи, които помагат на глухите да имат свободен достъп до всякакви институции

Във времето на новите технологии комуникацията е улеснена и за глухите хора. Нужна е единствено видеовръзка. Радо и Дари могат да си говорят и без да са един до друг. Независимо, че той не чува.

„Когато съм с Дари е лесно. Тя вдига телефона, обажда се, ако съм без нея? Ако сме трима глухи и някой падне, удари се, ако сме някъде в провинцията, как да се обадя? Ако нещо се случи, катастрофа например. Как да звънна? На доктора ли? Докторът няма да разбере съобщението, ще се чуди вярно ли е или не е?”, пита Радослав Борисов.

Създаването на модерен център за жестови услуги иска фондация „Заслушай се". „Той е по-скоро начин, по който хората с увреден слух да могат да получат веднага жестови преводачески услуги”, обясни председателят на фондацията Ашод Дерандонян.

Всеки може да помогне на глухите да се разбират с чуващия свят като изпрати смс с текст: DMS ZNAK на номер 17 777.

Как се справят българите с увреден слух, които разчитат на жестов език? Има ли достатъчно преводачи за тях и как ги приемат чуващите хора?