Липсват следприватизационни ангажименти за повечето предприятия, придобити от Николай Банев през Агенцията за приватизация. Това показва справка, с която разполага bTV.

Единственото изискване на държавата при продажбата на заводи и дружества е било новият собственик да заплати цената за покупката.

Снимка: btvnovinite.bg

През Агенцията за приватизация Николай Банев купува мажоритарните дялове на няколко големи предприятия. Повечето от тях от години вече не съществуват. Сделките минават през дружествата „АКБ Актив” и „АКБ Форес”.

Снимка: bTV

Така Банев придобива основните пакети от завод „Полимери”, от „Топлофикация-Ямбол”, от топлофикацията в Казанлък. Също и от завода за електромотори „Елма” в Троян. Всички те днес не работят.

Снимка: btvnovinite.bg

Фамилията се сдобива и с 60% от ваканционно селище „Русалка”, както и 80% от капитала на „Алеко спорт”, в момента в ликвидация.

Всичко това – за 16 милиона долара и над 3 милиона лева.

Снимка: btvnovinite.bg

Освен това, фирми свързани с Баневи придобиват миноритарни  дялове от други дружества. А чрез боновете и масовата приватизация Баневи се сдобиват и с мажоритарните пакети.

Индустрия в минало време

От прокуратурата пресметнаха, че предприятията, доведени до разруха, са над 130. По информация на bTV разследващите, освен към „Полимери” са насочили вниманието си и към разграбването на „Топлофикация-Казанлък”, придобита изцяло от АКБ за 1,6 млн. лв.

Снимка: btvnovinite.bg

Днес от дружеството са останали само руини и спомени, а навръх Нова година през 2005 г. парното спира. Хората си спомнят как буквално се е наложило да оцелеят през дългата зима.

Снимка: btvnovinite.bg

Сходна съдба има и заводът за роботостроене в Стара Загора, където някога работели 1200 души и на които Банев обещавал светло бъдеще. Фалитът дошъл само за 6-7 месеца.

Сходна е съдбата на химическия завод „Панайот Волов” в Шумен.

Снимка: bTV

Перлата в короната – Ваканционното селище „Русалка”, се пази като военна база.

Бизнес политика или политически бизнес

Самият Банев никога не е отричал, че бизнес и политика вървят ръка за ръка. Още през 2013 г. в bTV Репортерите разказахме за това. Бизнесменът тогава определи политиката като „най-пряката и бърза възможност да станеш богат.

Снимка: bTV

Тогава Банев разказа как е помагал на БСП по времето, когато партията не е можела да плаща сметки и заплати, „в това число и на Станишев”.

На държавното обвинение бяха нужни години, за да разбере, че придобитите от Банев предприятия се водят към фалит.