Държавата задължава електроразпределителните дружества да монтират допълнителни защити на трафопостовете до края на годината.

Това договориха в Бургас енергийният министър, депутати и експерти. ЕВН обяви, че започва да обезщетява пострадалите обитатели на бургаския блок от следващата седмина и ще приключи до началото на следващата година.

Мерките трябва да влязат в сила до края на годината с промяна на част от наредбите към Закона за енергетиката. Най-общо те са в три посоки.

Първата включва монтиране на допълнителни датчици, които автоматично да изключват съоръженията при проблем в нивото на маслото и налягането, ако температурата се повиши или има отделяне на газове.

На второ място енерго дружествата трябва да осигурят по-добра вентилация на помещенията, тъй като сега има трафопостове в мазета.

И не на последно място - всички трафопостове трябва да имат осигурен СОТ. В Закона за устройство на територията пък ще залегне промяна трафопостове повече да не могат да се строят в жилищни сгради. Що се отнася до сега съществуващите - тяхното изваждане навън остава пожелателно. За сега само ЕВН се е ангажирал да извади 18 трафопоста, и то само в Бургас.

Близо два месеца след експлозията, част от блока още е необитаема, в друга - хората живеят на полеви условия. Апартаментът на семейство Гемишеви е над единия от взривените. Цялата им покъщина е струпана, защото чакат ред за ремонт.

Златка Гамишева описа пораженията: „Техният таван е наш под, така че нашият под трябва да се разбие, паркетът ще трябва да се махне, за да се установи до каква степен плочата е увредена."

В 12 апартамента има поражения след взрива. В повечето живеят възрастни хора, които с подръчни средства са закрепили изкъртените врати.

Стефка Гуцова, която живее в блока обясни, че два пъти е ходила в ЕВН. „Предлагат ми да я позакърпят, докато дойде фирма, която окончателно да реши въпроса."

Пукнатини има и в стаите. Ремонтират се само двата най-разрушени апартамента.

Техническият ръководител на обекта Бранимир Павлов разказа, че конструктивните дейности са на привършване и дори и в зимните условия нещата вървят. Домоуправителят Даниела Ганева окачестви ситуацията като „разграден двор”. „Всичко е разграден двор... Всичките магазини имат стока, която е увредена. Там е унищожена даже.

Проверка на общината показа, че потенциални бомби цъкат и в други жилищни сгради в града. „Имаше една група, в които нивото на маслото наистина беше под или близо до минимума. Имаше трафопостове, в които машините трябваше да се подменят, т.е. амортизирани. Имаше неизпълнения на пожарни норми", заяви арх. Красимира Черкезова от „Строителен контрол" в община Бургас.