Рафаел Надал доказа, че е кралят та клея и след над 4 часа и половина игра и 5-сетова драма победи световния номер 1 Новак Джокович с 6:4, 3:6, 6:1, 6:7 (3), 9:7, за да се класира на финала на втория за годината турнир от Големия шлем - Ролан Гарос.

Рафа поведе в мача след 6:4 в първия сет. Ключов за успеха му в тази част бе седмия гейм, в който постигна пробив, който бе и единствен в сета.

Във втория обаче двамата съперници изобщо не бяха толкова убедителни при подаванията си. Надал първи реализира пробив за 3:2, но веднага след Джокович го върна и изравни. При следващия сервис гейм на испанеца, Ноле отново успя да спечели, с което поведе с 5:3 и веднага след това затвори сета с 6:3.

Надал обаче възстанови преднината си, при това с много убедителен резултат в третия сет. Той проби още при първото подаване на противника и поведе с 2:0. Повтори упражнението още веднъж и стигна до успех в сета с 6:1.

Последва драматична четвърта част. След разменени геймове до 3:3, в 7-ия испанецът проби и поведе с 4:3. Сърбинът обаче веднага изравни на 4:4 при сервис на Надал. Това се случи още веднъж при това в заключителната част на сета. Рафа поведе с 6:5 и тогава сервираше за мача, но Ноле успя отново показа характер и доведе нещата до тайбрек. В него световният номер 1 доминираше и го спечели със 7:3.

Така се стигна до решителен пети сет, в който Надал се наложи да показва психологическа стабилност. Джокович започна с пробив и успя да поддържа този аванс до осмия гейм, когато седемкратният шампион на Ролан Гарос успя да пробие и да изравни за 4:4. Последва размяна на сервис геймове и се стигне до 16 такъв, в който Джокович се пречупи и Надал затвори мача с 9:7.

Това ще бъде осми път, в който кралят на клея стига до мача за титлата в Париж и ще се бори за осми трофей, с който да стане първият тенисист в историята, побеждавал осем пъти в един от турнир от Големия шлем.

На финала Рафаел Надал ще се изправи срещ сънародника си Давид Ферер, който победи Жо-Вилфред Цонга.