За първи път в кариерата си Давид Ферер се класира на финал в турнир от Големия шлем. Във втората среща от полуфиналите 31-годишният испанец бе изключително категоричен и победи представителя на домакините Жо-Вилфред Цонга с 6:1, 7:6(3), 6:2.

Испанецът започна впечатляващо мача и поведе с 5:0 в първия сет. Едва тогава Цонга взе първия си гейм, но бързо приключи и Ферер спечели с 6:1.

В началото на втората част нещата за кратко се обърнаха и надеждата на домакините направи ранен пробив и поведе с 3:0. Ферер обаче спечели следващите четири гейма и обърна резултата в сета. Цонга не успя да се възползва от сетпойнт при 5:4 и така резултатът остана равен и се стигна до тайбрек. В него световният номер 5 бе убедителен и спечели със 7:3.

Третият сет се оказа последен. Испанецът продължи със стабилната си игра от основната линия, направи два пробива и затвори мача с 6:2, за да се класира за първи път на финал в един от големите четири турнира.

Там Давид Ферер ще се изправи срещу големия шампион в Париж и негов сънародник Рафаел Надал, който успя да победи Новак Джокович в тежък петсетов мач.