Григор Димитров се класира за третия кръг на силния турнир от сериите "Мастърс 1000" в Маями след победа над испанеца Алберт Монтанес с 6:1, 6:7(5), 6:3.

Като поставен под номер 15, българинът стартира директно от втория кръг на надпреварата, където показа по-добра игра от 59-ия в света Монтанес, но все пак пусна един сет на съперника си и мачът трябваше да се изиграе в пълен формат.

Гришо изигра страхотен първи сет. След като в третия гейм спаси две точки за пробив от 15:40, ключов се оказа четвъртия гейм. В него на няколко пъти българинът вземаше предимство и стигаше до брейкпойнт, но няколко пъти и Монтанес се спасяваше. В крайна сметка след серия от равенства най-накрая хасковлията успя да пробие и поведе с 3:1, а веднага след това затвърди пробива с гейм на нула. Последва още един гейм, в който Димитров спечели подаването на съперника си, за да направи резултата 5:1, а веднага след това при свой сервис затвори сета с 6:1.

Втората част бе значително по-равностойна. Димитров и Монтанес сравнително бързо печелеха своите сервис геймове и след като нито един от двамата не можа да стигне дори до точка за пробив, всичко остана да се решава с тайбрек. В него Гришо бързо направи един минипробив и поведе с 3:0. При 4:2 в полза на българина Монтанес спечели 4 поредни точки и стигна до 2 сетбола повеждайки с 6:4. Единият бе спасен, но в крайна сметка испанецът взе тайбрека със 7:5.

Подобно на първия сет, в третия отново решителен се оказа четвъртия гейм. Той бе доста продължителен, но бе спечелен от Гришо, с което той поведе с 3:1. Това остана и единствения пробив в тази част, до края двамата тенисисти печелеха подаванията си и така Димитров спечели с 6:3, с което си гарантира и участието в следващия кръг.

Там той ще се изправи срещу 21-вия в света Кей Нишикори (Япония), който победи 72-рия в ранглистата Маринко Матошевич (Австралия) с 6:4, 6:1. До момента българинът и японецът само веднъж са се срещали и това стана през миналата година на турнира в Шанхай, а победата тогава спечели Нишикори. Все пак дваматаби трябвало добре да се познават като се има предвид, че през 2013-а имаше турнири, на които Димитров и Нишикори си партнираха на двойки.

За участието си в третия етап от надпреварата Григор си осигури 45 точки за световната ранглиста и 27685 долара от наградния фонд, който възлиза на на почти 5 милиона долара.