Финландия взе непреодолим аванс от 3:1 победи срещу България в мача в Хелзинки от първия кръг във втора група на зона Европа/Африка на турнира за купа "Дейвис", неофициално световно отборно първенство по тенис за мъже.

Първата ракета на домакините Ярко Ниеминен надделя над Димитър Кутровски с 4:6, 6:1, 2:6, 6:4, 6:3 за 2:58 часа игра в първия сингъл за деня.

В последната среща Тихомир Грозданов победи Херко Пьоленен с 6:7, 6:2, 6:3, но това се оказа без значение.

Така в решаващия плейоф за оставане в групата от 4 до 6 април възпитаниците на капитана Тодор Енев ще гостуват на загубилия мача в Сараево между Босна и Херцеговина и Гърция.

Домакините имат преднина от 2:1 победи след първите два дни. Кутровски направи изключително силен мач срещу 36-ия в света в момента Ниеминен.

Българинът, който е 472-и в класацията на АТП, спечели първия сет след единствен пробив в седмия гейм.

Във втората част опитният 32-годишен финландец, който е достигал до 13-ото място в световната ранглиста, триумфира категорично с 6:1, след като взе пет поредни гейма.

Левичарят Ниеминен проби за 2:1 в третия сет, но след това Кутровски показа страхотен тенис и със серия от пет последователни гейма стигна до обрат и отново излезе напред в резултата.

В четвъртата част финландецът отново проби в третия гейм, но този път запази аванса си до края на сета, за да изравни. Ниеминен стартира с ранен пробив в решаващия пети сет. При 1:2 Кутровски стигтна до 40:30, но пропусна възможност да върне пробива, а в деветия гейм финландецът отново спечели подаването на съперника си, за да затвмори мача при втората си възможност.

Така в решаващия плейоф за оставане в групата от 4 до 6 април възпитаниците на капитана Тодор Енев ще гостуват на тима на Гърция, който губи с 1:3 срещу Босна и Херцеговина в Сараево.