Анди Мъри се класира за финала на първия за годината турнир по тенис от Големия шлем.

Шотландецът ще спори за титлата на Australian Open за трети път в кариерата си, след като на полуфиналите елиминира четирикратния шампион Роджър Федерер след петсетова битка.

Срещата бе много оспорвана, но в крайна сметка олимпийският шампион надделя с 4:6, 7:6, 3:6, 7:6 и 6:2 за четири часа и половина игра.

Федерер не успя да вземе реванш за загубения финал на Олимпийските игри в Лондон през август. За Мъри пък това бе първа победа над този съперник в турнир от Големия шлем.

Британецът направи един пробив в първия сет, който спечели с 6:4. Федерер изравни, след като взе втората част след тайбрек. Анди Мъри спечели третия сет с 6:3, а в следващия Федерер поведе с 4:1. Поставеният под номер 3 Мъри обаче стигна до 5:5. Когато сервираше за мача при 6:5 в четвъртия сет той допусна изравняване, а в тайбрека Федерер спечели със 7:2. Надеждата на Великобритания започна отлично петата част, поведе с 3:0 и 4:1 и стигна до крайния успех при втория си мачбол.

Така Мъри продължи победната си серия на турнири от Големия шлем, като вече има 13 поредни успеха. Освен това първата ракета на Великобритания има 11 победи срещу Федерер в общо 20 сблъсъка. Това пък бе 10-и пореден полуфинал в Мелбърн за швейцареца.

Четирикратният шампион Федерер не успя да се противопостави на Мъри.

На финала Мъри ще спори с Новак Джокович в повторение на мача за титлата от 2011 година. Сърбинът спечели турнира последните две години. Британецът пък може да стане първия тенисист в историята, който триумфира във втори турнир от Големия шлем веднага след първия си трофей. При победа пък Джокович ще стане първият тенисист, станал шампион в три поредни издания на надпреварата. Финалът е в неделя.

Мъри ще се опита да спечели третата си голяма титла след трофеите от Олимпиадата и US Open през 2012 година.

Ето какво сподели Мъри след мача:

"Не можах да гледам много от полуфинала на Джокович, но чух, че е играл доста добре. Това е третият му пореден финал тук и се представя страхотно. Аз ще трябва да дам най-доброто от себе си, за да спечеля. Винаги, когато играем един срещу друг се получава физически мач. Той се движи невероятно на корта, затова трябва да бъда готов за трудности. Надявам се мачът да бъде болезнен, защото това означава, че ще бъде и добър", заяви Мъри.