Защитаващият титлата си Роджър Федерер (Швейцария) изненадващо отпадна във втория кръг на Откритото първенство на Великобритания по тенис.

Седемкратният шампион загуби в драматичен мач от Серхий Стаховски (Украйна) със 7:6(5), 6:7(5), 5:7, 6:7(5) за три часа игра.

Поставеният под номер 3 швейцарец наниза 16 аса, направи само един пробив и пласира 57 печеливши удара. Стаховски обаче се отличи със 17 аса, 2 пробива и 72 печеливши удара.

31-годишният Федерер спечели първия сет след тайбрек, но отстъпи във втория също след тайбрек. В третия сет Стаховски направи пробив за 6:5 и при свой сервис поведе в резултата.

В четвъртата част Федерер губеше с 1:3, но успя да стигне до обрат - 4:3. Стаховски, 116-и в световната ранглиста, не се предаде, изравни 6:6 и в последвалия тайбрек спечели със 7:5 точки.

За последен път Федерер, който има рекордните 17 титли от турнири от Големия Шлем, не успява да се класира поне сред най-добрите осем от "Ролан Гарос" през 2004 година.

Швейцарецът записа най-слабото си представяне в турнира на тревните кортове в Лондон от 2002 година, когато отпадна в първия кръг.