Оранжерийни производители от цялата страна готвят протест и блокиране на пътища заради орязани субсидии от Министерство на земеделието. Земеделците казват, че са обречени на фалит, тъй като размерът на парите които трябва да получат, е намален три пъти.

Борил Николов отглежда зеленчуци в оранжерии повече от 10 години. Сега се чуди как ще оцелее, тъй като, вместо договорените с Министерството на земеделието по 1500 лева на декар субсидия, ще получи три пъти по-малко - едва по 500 лева на декар.

Парите, които оранжерийните производители получават на декар продукция, намаляват всяка изминала година. Затова напрежението в сектора нараства. През 2012 г. са получавали 5000 лева на декар.

Агрономи казват, че да се отлежда продукция в орнжерии струва в пъти по-скъпо, отколкото ако продукцията се гледа на полето. Горивото за отопление на оранжериите е скочило поне три пъти през последните години. Земеделците са категорични, че с намаляването на субсидиите ще се оскъпи продукцията.

„Парите за плодове и зеленчуци нарастват и то значително - от 15 млн. през 2012 г. на 78 млн през 2015 г. Това е един знаичтелен ръст”, коментира Снежана Благоева от дирекция "Директни плащания и промоции" към МХЗ. „Подпомагането в момента не може да бъде на количество - то е на хектар и е със значително по-голям бюджет за сектора. Според мен не може да се говори за намаляване на подпомагането”, допълни тя.

Първите родни зеленчуци на пазара тази година ще се забяват с няколко месеца, прогнозират земеделци. Заради липсата на пари за отопление на оранжериите, разсадът ще се отлежда в по-топлите месеци.