Пътни знаци объркват шофьорите в Свищов, сигнализира зрител на bTV в рубриката „Аз, репортерът”. Хората подозират, че двусмислието е нарочно, за да се събират повече пари от глоби.

На пръв поглед няма нищо необичайно в пътен знак, забраняващ спирането и паркирането на автомобили. Стига да не е в комбинация с пояснителна табела, че забраната важи за товарни дейности в конкретни часове, както е в Свищов.

„Объркването идва от премахването на буквите „не” пред цялата табела. Отначало нямаше никакво объркване, всичко си беше наред и след това почнаха вече глобите. В момента няма как да се изтълкува - ако е забранено за товарни дейности, значи е разрешено за останалите да спират в тия часове”, коментира Илиян Илиев, търговец.

Общинарите не виждат нищо нередно в объркващите знаци. Забраната е съществувала винаги. Допълнението е добавено в края на миналата година, за да ограничи зареждането на търговските обекти в пиковите часове.

„Тя е допълнение към забраняващия знак в случая. С което разрешава в определените часови зони да се извърши тая дейност. Спрял е да речем един такъв автомобил, казвам ви го като чиста практика, няма тая допълнителна табела и при това положение вие смятате, че това не е нарушение, нали така. Можете ли да спрете, можете. Ако ви направят акт, започвате да спорите. Затова е уточнено с текста и часовата зона”, обяснява поставения знак Емил Мартинов, директор в община Свищов.

На фона на объркания словоред обаче и идеята, и правописната грешка, затвърдена 14 пъти, колкото са знаците с пояснителни табели, бледнеят. А глобите от 50 до 200 лева при първо нарушение се множат. Размерът им е въпрос на субективна преценка. Контрольорът от КАТ е човекът, който решава дали да попълни местната хазна, съставяйки акт за нарушение на общинска наредба или да увеличи приходите във ведомството, на което служи, глобявайки по Закона за движение по пътищата.

Запитване от страна на екипа на bTV до областната полиция във Велико Търново по въпроса как всъщност е редно да се тълкува знакът с пояснение, предизвика незабавен оглед и проверка в крайдунавския град.

„Самият текст, поясняващ текст към пътния знак не е достатъчно ясен за водачите, така че трудно се възприема”, коментира ст. инспектор Валентин Генов, сектор „Пътна полиция" - Велико Търново.

Оттам са категорични, че общината не е съгласувала с тях поставянето на пояснителните табели. Нещо повече, служителите на реда са издали писмено предписание спорният текст да бъде променен и съобразен с техните изисквания още през януари.

Ако и този път общинарите си затворят очите пред неуредиците, вероятно ще се прочуят като първата община, глобена от „Пътна полиция” за неспазване разпоредбите за безопасност на движението.