Няма да забраняват музиката на Азис в училищата. Това реши образователният министър след като танцът на ученици от Видин стана национален проблем. На 8 март децата поздравиха общински служителки под звуците на Азис.

Хореографът Методи Филчев, чиято е идеята Азис да озвучи танца им, ръководи детската ромска формация „Ансел" вече повече от 10 години. И макар че у нас точно този скандал направи него и децата известни, те имат участия в много национални и международни етнофестивали.

Гордеят се с това, което правят и танцуват с желание и хъс. И най-важното - децата имат достъп до любимите си танци срещу едно условие - да ходят на училище.

В танцова формация „Ансел" участват 150 деца, разпределени в три възрастови групи. Талантът обаче не е единственото условие, което води ромските деца в залата за репетиции. За да бъдат допуснати в състава, хореографът Методи Филчев изисква от тях и редовно посещение в училище.

Корнелия Асенова е майка на две от момичетата, които танцуват в състава. Самите те са изявили желание да се запишат във формацията. Корнелия ги подкрепя, пътува с тях дори и по участия, присъства на репетиции.

„Харесва ни това което играят, с което ги занимава г-н Филчев. Той също е много любезен към тях, много ги обича, както и те него. Той ги възпитава много добре децата, те поради това посещават и училището”, каза Корнелия Асенова.

Методи Филчев обяснява, че присъствието в училище е задължително. В противен случай няма право да идва в танцовия състав. Ако е било болно, той изисква болничния от майката и бащата.

Децата танцуват на всякакъв стил музика, включително и на Азис, с което станаха печално известни в цялата страна. Въпреки това техният хореограф не намира нищо смущаващо в това. Особено след като така ги стимулира да посещават училище.

„Въобще се учудвам за какво става въпрос... Идеята е всички български граждани от ромски произход, най-вече учениците да танцуват това, което им приляга. Доколкото, ако искат да се създаде едно етническо напрежение, че Азис е бил циганин, както е писал, то естествено и аз съм български гражданин от цигански произход, тогава какво да кажем, че Софи Маринова ще представлява България ”, каза хореографът и изтъкна, че е носител на Орден „1300 години Златен век". Филчев каза, че балет „Арабеск" също танцуват на песента на Азис.

Поп-фолк певецът разбира се не е единственото изпълнение в репертоара на децата. Те разучават български народни танци, както и македонска, турска и типичната за видинския край влашка музика. В момента в танцовата формация „Ансел" репетират шопска ръченица. По-рано тук са изучавали само български народни танци. След промените добавят и ромските обреди и обичаи.

„Една от тенденциите на ромските обреди и обичаи е запазването на фолклора, което нашите майки и бащи са запазили и такива творци, като мен ги пресъздават. Паралелно с това, това не е единственият ансамбъл, той е най-добрият ансамбъл, но аз водя като главен художествен ръководител и в Тетевен правя постановки, София, Ботевград. Това са колективите, които се обединяват на фестивалите под мое ръководство и под моя режисура", каза Филчев.

В момента танцовата формация се подготвя за 11-я Международен етнофестивал през май. На престижната сцена ще се качат 64 ромски деца от Видин. Танцьорите ще се представят с композиция от цели два часа, която включва и български народни танци.