Френски учен е в България, за да изследва влечугите, обитаващи бургаските влажни зони. Проучванията на Франсоа Биту са насочени изцяло към различните видове змии.

Заедно с домакина си у нас Юрий, 31-годишния французин взима кръв от змиите, маркира ги и претегля всеки един уловен екземпляр. Двамата правят всичко това с голи ръце и без страх от влечугите.

„Българи е интересно място, в което отровните змии са малко. Въпреки това, за повечето хора съскането им е плашещо. Това е само защитна реакция. По-скоро някои от тях изпускат неприятна миризма”, обясни Франсоа Биту.

Французинът е свикнал с поведението на змиите, дори ги смята за едни от най-привлекателните животни. Според него видовете, населяващи Европа, са бързо еволюиращи и приспособени да живеят както в сладки води, така и в солените на Черно море.

Ученът идва в България от островите на Нова Каледония, където дълго изследва морски отровни змии - видове населяващи главно западния пасифик. По думите му те не са агресивни.

В местност Пода очакват още много чужденци заради обитаващите над 270 вида птици, редки видове пеперуди, земноводни и влечуги. Някои от тези видове обаче стават все по-често прицел на трафикантите.