Само за две години цели хълмове в Пирдоп загубиха зеленината си. Хората се изправиха срещу безогледната сеч, докато от Горското стопанство обясняват, че става въпрос за санитарна сеч.

Миналогодишната градушка чупи дърветата, които и без това линеят. Налага се санитарна сеч. Хората обаче твърдят, че заедно с болните дървета, падат и здрави. Екип на bTV проверява на място

Според табела сечта е трябвало да приключи до края на миналата година. Въпреки това трети месец от новата 2015 г. дърветата в района продължават да падат. Служителят, когото срещаме така и не показа разрешителното за сеч.

На следващото сечище работи друга фирма. Управителят Серафим Арапов твърди, че има документ от горското, но не носи удостоверение, че това е така.

Снимка: bTV

Секачите ни предоставят телефон на конкретен служител от местното горско стопанство, който да ни увери, че всичко е наред.

На място пристига горски стражар, който също не може да отговори на въпроса законно ли се сече

На въпрос каква сече се извършва на мястото, той казва, че въпросите са твърде неудобни. „Упражнявам контрол на сечта, упражнявам контрол на извоза и повече не мога да ви кажа”, коментира Божко Михов задълженията си. И обяснява, че табелата за сечта може да е отвята от вятъра и няма как всеки ден да се поставят нови.

Според закона, фирми, които не представят позволителни за сеч на контролните органи, подлежат на санкция от 100 до 3000 лева. Горският стражар обаче казва, че няма да санкционира конкретната фирма, защото знае, че имат документи.

Снимка: bTV

Няма контрол

Контрол липсва при сечта на горите. Около тази теза се обединиха в студиото на „Тази сутрин” Румен Христов от Реформаторския блок и Светла Бъчварова от БСП, които са съответно председател и заместник-председател на парламентарната комисия по земеделие и земи.

„Проблемът с лошото стопанисване на години, но през последните години обществото стана нетърпимо към тези прояви”, заяви Христов, като отбеляза, че промените в закона за горите ще помогнат за решаване на проблемите.

Според Бъчварова обаче законът ще отвори вратите за злоупотреби и няма да има възможност да се санкционират хората, които го нарушават. Тя призна обаче, че в настоящия закон също има много проблеми.

Снимка: bTV

По думите на депутата от БСП мораториумът е обвързан с необходими законодателни промени и в момента не върши работа. „На този етап затварянето само в горския сектор не е добрият вариант”, заяви тя.

Това, което се добива като незаконна сеч, не е в толкова големи размери, но се случва концентрирано, коментира Христов.

Целия разговор, както и протеста на жителите на Пирдоп, вижте във видеото: