Започна строителството на газопровода „Южен поток”. Символичното заваряване на първите тръби стана днес в района на руския град Анапа в Краснодарски край. На церемонията присъства президентът Владимир Путин.

„Това събитие е важно не само за руския, но и за целия европейски енергиен пазар", заяви Путин. По думите на държавния глава газопроводът ще позволи доставките на руско „синьо гориво” в много държави на Стария континент, а България ще стане основната страна за транспортиране на руски газ в Европа.

Маршрутът на "Южен поток" минава от руското пристанище Джубга до Варна, а от България тръбата ще продължи през Сърбия, Украйна и Словения за Италия. Дължината на черноморския участък ще бъде над 900 километра, а максималната дълбочина – повече от 2 км.

Предвижда се капацитетът на съоръжението да бъде 63 млрд. кубически метра газ годишно. Общата стойност на проекта "Южен поток" се оценява на 16 млрд. евро.

По план строителството трябва да завърши след 3 години, а доставките на синьо гориво за Европа се очаква да започнат в началото на 2016 г.

От българска страна първа копка в Анапа направи министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.

Реализацията на проекта се придвижи напред с подписа на България под окончателното инвестиционно решение за изграждането на газопровода на българска територия. На 15 ноември под договора се разписаха премиерът Бойко Борисов и председателят на Управителния съвет на „Газпром” Алексей Милер. Тогава България получи и отстъпки в цената на доставяния руски природен газ.

Газовото бъдеще на Европа

Град Анапа е мястото, от което по дъното на Черно море към Провадия, а от там към Западна Европа, Русия ще подава по 63 млрд. кубически метра природен газ. Всъщност това ще се случва реално през 2019 година.

„Русия има голяма воля да доставя тези количества до Централна и Източна Европа, това ще гарантира устойчиво енергийно бъдеще,” заяви Марсел Крамер, главен изпълнителен директор на „Южен поток”.

Според Международната агенция по енергетика газовият пазар в Европа ще се развива в посока на повече доставчици и засилване на конкуренцията между тях.

„В момента виждам огромни разлики в цените. От много евтин газ в Съединените щати, до 4-5 пъти по-скъп в Европа и 6 до 8 пъти по-скъп в Тихоокеанския регион. Европа се връща към въглищата, заради високите цени на газа,” отбеляза Мария Ван дер Хувен, изпълнителен директор на МАЕ.

Така, според Международната агенция по енергетика, консумацията на газ в Европа през 2011 г. е паднала с 11 на сто. „Доставчиците трябва да осъзнаят, че трябва да са по-гъвкави в достъпността на газа и в образуването на цените,” посочи Мария Ван дер Хувен.

У нас строежът на тръбата прякое касае някои градове и села. От община Вълчедръм бе поискано даване на предварително съгласие за преминаване на проектното трасе на газопровода Южен поток през общинските земи. Това може да стане с решение на Общинския съвет.

Общинарите подкрепили проекта, за който обаче местните хора научиха от екипа ни. Пенсионер и безработен подхванаха импровизирана дискусия в центъра на града. Предвижда се тръбата да преминава и през съседната община Якимово, където освен да получат работа, се надявали и на някои придобивки.