Западните страни изразиха безпокойство, че напрежението в Либия може да излезе извън контрол в отсъствието на работеща политическа система, и приканиха правителството и враждуващите групи да започнат диалог, предаде „Ройтерс”.

„Положението в Либия е много тревожно", заяви френският външен министър Лоран Фабиюс в Рим, където се състоя конференция за Либия с участието на държавния секретар на САЩ Джон Кери и външните министри на Русия Сергей Лавров, на Франция Лоран Фабиюс и на Гърция Евангелос Венизелос.

Две години и половина след свалянето на Муамар Кадафи богатата на петрол северноафриканска страна се мъчи да овладее насилието между враждуващи фракции, а ислямистки екстремисти заздравяват контрола си над южната част на страната.

Фабиюс посочи, че влошаващата се сигурност, особено в Южна Либия, влошава вече нестабилната политическа ситуация. „Призоваваме либийците да разговарят помежду си и да намерят стабилно решение", каза той.

Слабото правителство в Триполи се затруднява да контролира добре въоръжените бивши бунтовници, воювали срещу Кадафи, и ислямистките милиции, а през уикенда в парламента нахлуха протестиращи, които обвиниха политиците за усилващия се хаос.

Специалният докладчик на ООН Тарек Митри съобщи, че положението в Либия ще бъде обсъдено на заседание на Съвета за сигурност в понеделник. След срещата в Рим обаче не бяха обявени конкретни решения, освен неясни обещания да се помогне за сигурността на Либия.

Либийският външен министър Мохамед Абделазиз изтъкна трудностите за създаването на стабилна политическа култура в държава, която неотдавна преживя гражданска война след четири десетилетия авторитарно управление.

„Не отричаме, че имаме политически борби и проблеми. Страдаме от липсата на управление. Либия бе отвлечена в продължение на повече от 40 години. Политическите партии бяха забранени при предишния режим. Страдаме от липсата на институции и по това се различаваме от Тунис и Египет", изтъкна той и добави, че Либия не може сама да поеме отговорността за стабилността и сигурността си.