Назрява поредният скандал за манипулиране на междубанков лихвен процент, съобщава The Wall Street Journal.

След като през това лято под прицел бяха договорките между няколко от най-големите банки в света за формиране на лондонския индекс LIBOR, сега се оказва, че и европейският измерител не е бил съвсем адекватен.

Според информация на The Wall Street Journal, ЕС може да повдигне обвинения на няколко банки за това, че са съгласували стойността на междубанковия лихвен процент EURIBOR.

Според източниците на изданието Barclays са признали манипулациите и очакванията са още финансови институции да признаят подобни действия.

Запознати с казуса заявяват, че под ударите на закона ще попаднат френските банки Credit Agricole и Societe Generale, британската HSBC и Deutsche Bank в Германия. Четирите институции отказват коментар.

EURIBOR отразява стойността, при която банките отпускат помежду си заеми в евро без обезпечения на общия европейски паричен пазар. Другият междубанков лихвен процент е LIBOR. Той отразява стойността на кредитите между банките в Лондон. Към тези стойности се добавя фиксирана надбавка и така се получава цената на кредита на крайния клиент.

Проблемът в тези договорки е фактът, че дори малки промени в него имат големи последствия. Европейската централна банка например разчита на европейския индекс, за да определи паричната политика на целия евросъюз. Много правителства, институции и по-големи инвеститори също заемат пари с лихва базирана на EURIBOR.

На колко ще се оцени EURIBOR зависи от Европейската банкова федерация и се базира на данните на 44 банки. LIBOR пък зависи от Британската банкова асоциация и се основава на 18 банки и техните прогнози. Заради обвиненията в манипулации на последния, контролът на британската асоциация беше отнет.

Подобен лихвен процент има в почти всички страни. В България това е СОФИБОР.