Повишаването на таксите за обучение и по-строгите имиграционни закони са довели до спад на чуждестранните студенти в английски университети. Това се случва за първи път от три десетилетия, предаде Франс прес.

По данни на Съвета за финансиране на висшето образование, чуждестранните студенти през учебната 2012-2013 г. са били 307 205 души преди 311 800 през предходната година.

В доклада на ведомството се посочва, че утрояването на максималните годишни такси до 9000 паунда спира младежите от Европейския съюз. Броят на студентите първи курс редовно обучение от държавите членки на ЕС в английски висши учебни заведения е намалял от 23 440 миналата година до 17 890, спад с 23.7%.

Продължава и тенденцията да намаляват учащите от Индия (7000 студенти) и Пакистан (1400) – и при двете страни спадът е почти наполовина. В същото време силно е нараснал броят на студентите от Китай (44%, 8300 студенти). Изследването установило, че китайските студенти, следващи магистратура редовно обучение, са почти колкото английските.

Не ви (ли?) искаме

Съюзът на университетите и колежите (UCU) съобщи, че промените в правилата за издаване на студентски визи и вътрешните притеснения относно имиграцията са влошили имиджа на Великобритания в чужбина, създавайки впечатление у студентите от Индия и Пакистан, че не са добре дошли.

В същото време други страни се стремят да привличат повече чуждестранни студенти. "Чуждестранните студенти дават огромен принос за академичния и културния живот в кампусите и в нашите градове. Освен това те дават ценен принос за икономиката ни", заяви генералният секретар на UCU Сали Хънт.

"Министрите трябва да признаят, че опитите да звучат твърдо относно имиграцията у дома намират отзвук и в други страни и не е изненадващо, че студентите се замислят да учат в други страни, които правят усилие да ги приемат", допълни тя.