Най-запалените поддръжници на Доналд Тръмп са бели, без диплома, хора, които се чувстват маргинализирани в една променяща се Америка. Те са навсякъде в страната – както в селските, така и в градските райони, и не споделят предано праволинейната консервативна идея. Това пишат американските анализатори.

Популярността на Доналд Тръмп в републиканската партия не се свежда от определени групи от избиратели. Досега Тръмп спечели безапелационно средно 37% от гласовете на първичните президентски избори на тридесетина вота. За него дават гласа си бедни и богати, бели и чернокожи, млади и стари.

Сондажите на излизане от изборните бюра, както и анализите на политолозите дават възможност да се различи безпогрешно едно ядро от разтревожени американци, които искат да издигнат кандидат, способен да наклони икономическите везни в тяхна полза.

Демографската група, на която Доналд Тръмп дължи най-високите си резултати, неизменно е тази на републиканците, които имат само гимназиално образование. Така е и в североизточната част на страната (47% в Ню Хемпшър), и в дълбокия Юг (56% в Мисисипи).

Това не означава, че хората с висше образование не го подкрепят: Доналд Тръмп често се оказва предпочитан кандидат и сред тази група. Подкрепата на високообразованите избиратели обаче е разпределена по-равномерно между различните кандидати. Във Вирджиния например Марко Рубио победи в групата на хората, следвали повече от четири години.

Тъй като републиканската партия е преди всичко партия на белите, базата от най-силно подкрепящи милиардера избиратели се състои от бели, които нямат никаква диплома. Такива са половината от хората, които досега са гласували за него.

За Тръмп гласуват хората, които живеят в мобилни жилища

Има и друга променлива, която предрича успех на Доналд Тръмп: делът на хората, които живеят в мобилни жилища. Анализатори на в. "Ню Йорк таймс" са установили, че има връзка на равнище общини между процента на мобилните жилища и резултатите от гласуването за Доналд Тръмп.

Колкото по-обвързан е даден район със "старата икономика" (селско стопанство, строителство, промишленост, търговия), толкова по-склонен е да гласува за Тръмп, са установили също анализаторите. Същото се отнася за дела на пълнолетните хора, които са безработни или които са престанали да търсят работа.
Усещането за деградация изниква в отговорите на избиратели във връзка със собственото им финансово състояние. В допитване от 15 март почти всеки пети анкетиран е споделил, че "не се справя с положението". Половината от хората, дали такъв отговор, са гласували за Тръмп.

"Тръмп постоянно заявява пред избирателите, че авторитетната му личност ще доведе до благоденствие", писаха политолозите Джон Сайдс и Майкъл Теслър в статия във в. "Вашингтон пост". "Това послание намира силен отзвук у американците, които не се чувстват успели."

Републиканците харесват плана му за експулсиране на незаконни емигранти

Трудно е да се прецени какъв дял имат антиимигрантските изявленията на Тръмп в успеха му. Предложението му да се затворят границите за мюсюлманите е много популярно не само сред привържениците му, но и сред републиканците като цяло. Малцина са кандидатите републиканци, които осъждат плана му за експулсиране на 11-те или 12-те милиона нелегални имигранти, живеещи в САЩ.

Изследователите обаче отбелязват, че Доналд Тръмп увлича особено силно американците, разтревожени от етническото многообразие в САЩ, където броят на испаноезичното население постоянно расте.

Според пилотно проучване, извършено през януари (Изследване на американските национални избори), колкото по-голяма важност придават избирателите на "бялата си идентичност" или смятат, че дискриминацията срещу белите се изостря, толкова по-склонни са да гласуват за Тръмп.

Консервативно инакомислие

Позициите на Тръмп противоречат на консервативната идеология за ролята на държавата.

Според него капитализмът трябва да е икономика, при която силната държава регулира пазарите, за да защити американските работници. Той например оспорва основния принцип на свободния пазар и заплашва Китай и Мексико с налагане на мита.

Тръмп иска също федералната държава да има силна роля, за да гарантира здравно осигуряване за всички или да реинвестира в остаряващата инфраструктура в страната.

Избирателите, които се определят като "много консервативни", впрочем го предпочитат пред сенатора от Тексас Тед Круз - последовател на чистата консервативна идеология и втори по резултати на първичните избори.

Преди време Тръмп защитаваше правото на аборт. И днес го подкрепят хора, които са на такава позиция. Това се вижда в проучването на учени от университета в Пенсилвания, цитирано от сайта "ФайвТъртиЕйт".

Дан Хопкинс и Даяна Мюц проследяват от 2007 г. насам извадка американски избиратели. Според изследователите през 2007 г. днешните симпатизанти на Доналд Тръмп са подкрепяли много повече правото на аборт в сравнение с хората, които днес гласуват за Тед Круз.