Двайсетата годишнина от геноцида в Руанда стана повод за ново прехвърчане на дипломатически искри между Кигали и Париж. Руандийските власти отнеха акредитацията на посланика на Франция, която му даваше право да присъства на възпоменателните церемонии, предаде АФП, като се позова на самия посланик Мишел Флеш.

Така Флеш няма да може да замести, както беше предвидено на официалните церемонии, министърката на правосъдието на Франция Кристиан Тобира. Тя се отказа от участие заради нови обвинения на руандийския президент Пол Кагаме срещу Франция за нейна пряка роля в подготовката на геноцида и дори за участие в самото извършване на геноцида - нещо, което Франция отрече.

През 1994 г. Франция беше съюзник на екстремисткия режим на хуту, организирал геноцида срещу малцинството от племето тутси, който взе над 800 000 жертви според официалните данни. В навечерието на поредицата от възпоменателни събития президентът на Руанда Пол Кагаме обвини повторно Франция, че е участвала в геноцида. Той съди „пряката роля на Белгия и Франция в политическата подготовка за геноцида" и заяви, че те са били както съучастници, така и „актьори" в кървавата баня.

Бившият френски премиер Едуар Баладюр (1993 г.-1995 г.), който беше начело на френското правителство по време на геноцида в Руанда, определи като целенасочени лъжи обвиненията на руандийския президент Пол Кагаме, че Париж бил замесен в тази трагедия.

Пред радио „Юроп 1" Баладюр изрази съжаление, че Франция е мислела да прати свой министър на възпоменателните церемонии за 20-ата годишнина от клането в Руанда, защото инцидентите, които стават, сега са били предвидими, като се има предвид каква е личността на Кагаме и как действа той постоянно.

Според Баладюр тези изявления на Кагаме показват, че той непрестанно се стреми да обвинява Франция, след като за 20 години не успя да обедини народа на Руанда. „Франция по никакъв начин не е съучастник на геноцида. Напротив, тя от всички страни по света е единствената, която пое инициативата да организира хуманитарна операция, за да избегне повсеместно клане”, каза Баладюр.

„Да се говори, че Франция е участвала в геноцида е лъжа, целенасочена лъжа”, добави Баладюр. „Правителството, което аз ръководех, още щом дойде на власт, сложи край на всички доставки на оръжия за Руанда и изтегли френските военни”, добави бившият премиер.

Той отдаде почит на френската армия и на ролята й в Руанда и подчерта, че в момента на геноцида той е поискал военните да не се намесват в централната част на страната. „Не исках армията да влезе в капана на една гражданска война”, подчерта Баладюр.