САЩ остават твърдо на сегашния си курс в Афганистан, въпреки нестихващите антиамерикански протести, предизвикани от изгарянето на копия от Корана в Баграм.

Администрацията на президента Барак Обама няма да променя стратегията си в конфликта, независимо, че се намира в предизборна кампания, в която се чуват все повече призиви за изтегляне на армията от сцената на кървавия десетгодишен конфликт.

Снимка: Архив, БГНЕС
Снимка: БГНЕС

„Работим заедно с хиляди афганистанци за по-доброто бъдеще на афганистанския народ. Случилото се през последната седмица няма да ни отклони от нашата цел,” категоричен е говорителят на Пентагона Джордж Литъл.

Във Вашингтон обаче трудно могат да отговорят на въпроса дали си заслужава да продължи тази война, загубила подкрепа не само в САЩ, но и сред хората, заради които американското правителство настоява, че я води, коментира АП. В същото време идеята, че афганистанците са неблагодарни за американските жертви усложнява усилията на президента Обама да се измъкне от конфликта с талибаните през следващите две години.

Действащата стратегия предвижда десетки хиляди американски военни да останат в Афганистан поне до края на годината, като афганистанските сили за сигурност трябва да добият пълен контрол над ситуацията в страната до края на 2014 г.

Снимка: Архив, БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Според говорителя на Белия дом Джей Карни сегашното насилие няма да доведе до по-бързо изтегляне от Афганистан. Той припомни, че приоритет номер 1 за операцията на американските военни е да се затрудни, разбие и в крайна сметка победи „Ал Кайда”. Според мнозина в администрацията на демократите, ако САЩ се изтеглят, правителството на Хамид Карзай ще падне и талибаните могат да се върнат на власт.

Както и по отношение на Ирак обаче, американските избиратели поставят под въпрос смисъла на този продължителен конфликт, който някога подкрепяха. С напредването на кампанията за президентските избори през ноември набира сила недоволството от високата цена на войната в Афганистан във времена на постоянно затягане на коланите.

Сондажите показват, че повече от половината американски граждани искат изтеглянето на американската армия да се случи възможно най-скоро. Под 40% смятат, че САЩ трябва да останат докато Афганистан бъде стабилизиран.