Тече спасителна акция след срутване на тунел в Северна Индия, в който 40 работници са затиснати. Инцидентът е от неделя, а хората са под отломките малко кислород и вода.

В тунела, който е част от амбициозен проект за хималайска магистрала в град Утаркханд, са работили 40 души, когато част от прохода, водещ към входа, е пропаднала, съобщиха властите.

Тунелът е част от проекта на индийския министър-председател Нарендра Моди „Магистрала Чар Дхам“ - многомилионен инфраструктурен план за подобряване на свързаността в щата Утаракханд и по-добър достъп до важни поклоннически места.

Щатът е на границата на Индия с Китай и често е наричан Дев Бхуми „Земя на боговете“ поради богатото си културно наследство и изобилието от хиндуистки религиозни обекти.

Очаква се проектът за магистрала да бъде с дължина близо 1000 км, като подобри достъпа до щата от столицата на Индия Ню Делхи.

Спасителите подават кислород и вода на мъжете през отломките.

„Поддържаме връзка с мъжете вътре. Всички те са добре. Работим усилено, за да ги изведем навън“, заявиха от местната полиция пред Си Ен Ен.

Снимки и видео от мястото на инцидента показаха голяма машина, която изкопава тъмния тунел, докато десетки спасители са се събрали до входа. Държавни и национални служители по бедствията са там, за да помогнат в операцията, заедно с местните полицейски служители.

Неделното срутване не е първата строителна катастрофа през последните месеци, която попада в заглавията на вестниците в Индия.

През август повече от дузина работници загинаха, след като строящ се мост се срути в североизточния щат Мизорам.

През юни 4-лентов бетонен мост, който се изграждаше над река Ганг в източния щат Бихар, се срути за втори път в рамките на малко повече от година, което повдигна въпроси за качеството на строителството му.

През октомври миналата година наскоро ремонтиран висящ мост се срути в град Морби в Гуджарат, при което загинаха 135 души.