Турският министър за ЕС Йомер Челик призна, че няма шанс визовият режим за турските граждани, пътуващи до ЕС, да отпадне на 1 юли, съобщава в. "Хюриет дейли нюз", цитиран от БТА.

Министрите на вътрешните работи на 28-те страни членки на ЕС на заседание в Люксембург в петък не постигнаха съгласие за либерализацията на визовия режим с Турция, Грузия, Украйна и Косово. Министрите отново са настояли Турция да промени антитерористичното си законодателство, потвърди Йомер Челик.

Отпадането на визовия режим за турските граждани от 1 юли бе предвидено в рамките на споразумението между Турция и ЕС за овладяване на миграционния поток, което включва още предоставяне на финансова помощ за бежанците в Турция и ускоряване на преговорите по присъединяване към ЕС. Южната ни съседка обаче трябва да изпълни редица условия, сред които – промяна на закони, позволяващи саморазправа с опозицията.

Йомер Челик каза, че Турция е изпълнила всички необходими критерии и че "дума не може да става за каквато и да е промяна, която би намалила нашия капацитет за борба с тероризма".

Миналия месец президентът Реджеп Тайип Ердоган заяви, че отпадането на визовия режим трябва да стане факт най-късно до октомври. Анкара заплаши да скъса споразумението за миграцията, ако визите не бъдат отменени.

"Хюриет дейли нюз" цитира неназован дипломат от ЕС, който след заседанието в Люксембург в петък заявил, че "моментът не е подходящ за премахване на визовия режим". Сред причините, по думите на дипломата, са очакваното сваляне на имунитета на 152 парламентаристи, предимно от прокюрдската Демократична партия на народите, както и обидите по адрес на германски депутати, след като одобриха резолюция, с която призна арменския геноцид.